Τενερίφη - ΠΑΟΚ 80-54 (pics)

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση κόντρα στην Τενερίφη. Ο «Δικέφαλος» έχασε τον Κλάντον στο 11' με τραυματισμό, γνώρισε βαριά ήττα με 80-54 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Basketball Champions League.

Το έργο του ΠΑΟΚ στο Santiago Martín ήταν ευθύς εξαρχής δύσκολο απέναντι στην πρωτοπόρο της Liga Endesa και σαφώς ανώτερη Τενερίφη η οποία, λίγες ημέρες νωρίτερα, είχε επικρατήσει της Ρεάλ Μαδρίτης! Ο «Δικέφαλος» δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το +3 της νίκης του (66-63) στην PAOK Sports Arena και αποκλείστηκε στους «16» του Basketball Champions League. Ο τραυματισμός του Κιθ Κλάντον στις αρχές της β' περιόδου και με τον δείκτη του σκορ στο 15-10... σόκαρε τους «ασπρόμαυρους» κόντρα στους γηπεδούχους που έκαναν επιμέρους σκορ 22-6 σε αυτό το διάστημα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-16 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ παρατάχθηκαν στο Santiago Martín με ξεκάθαρο στόχο να πάνε το ματς με την Τενερίφη σε χαμηλό ρυθμό. Ό,τι, δηλαδή, συνέβη στην PAOK Sports Arena, στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων. Έτσι, λοιπόν, ο Ζακ Πέινερς έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» (7-8, 4'57") ωστόσο η Τενερίφη βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έκανε σερί 8-0 (15-8) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-10 υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ να σουτάρει 5/15 δίποντα. Τα ριμπάουντ (8-14) κράτησαν όρθιους τους «ασπρόμαυρους» στην έδρα της Τενερίφης όμως ο τραυματισμός του Κιθ Κλάντον στον αριστερό αστράγαλο στις αρχές της β' περιόδου άλλαξαν άρδην τις ισορροπίες.

Οι οκτώ σερί πόντοι του Αμπρομάιτις έκαναν το 27-13 στο 16'52" ενώ ο Γκριγκόνις σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (37-16)! Η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 13-0 για την Τενερίφη που προηγήθηκε 50-16 με το τρίποντο του Σαν Μιγκέλ στο 22'47"! Ο Πέινερς και ο Χρυσικόπουλος έδωσαν λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ ενώ το τρίποντο του Κόνιαρη διαμόρφωσε το 62-41 στο 30'. Η τελευταία περίοδος εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία για την Τενερίφη που δεν απειλήθηκε ποτέ από τον «Δικέφαλο» κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 80-54, σφραγίζοντας την πρόκρισή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τενερίφη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στον ΠΑΟΚ, ανέβασε... ταχύτητες στο β' δεκάλεπτο και υποχρέωσε τον «Δικέφαλο» σε 19 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκριγκόνις ηγήθηκε επιθετικά των Ισπανών στο Game 2 της σειράς με τον «Δικέφαλο». Τελείωσε το ματς με 20 πόντους (1/1 βολ., 5/6 δίπ., 3/5 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ στα 25'55" που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σαν Μιγκέλ πλήγωσε τον ΠΑΟΚ πίσω από τα 6μ.75 (13 πόντοι με 3/5 τρίπ.) ενώ ο Γιώργος Μπόγρης είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ απέναντι στην πρώην ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το β' δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ έχασε νωρίς-νωρίς τον Κλάντον ενώ η Τενερίφη βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΦάντεν έμεινε στο παρκέ 28'10" ΄χοντας 0/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το alley-oop κάρφωμα του Φραν Βάσκεθ.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 37-16, 62-41, 80-54