Λαύριο - Προμηθέας 74-77

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Το Λαύριο (7-11) είχε το προβάδισμα για 37', ωστόσο στο τέλος ο Προμηθέας (8-10) πήρε τη νίκη με 74-77 και πλέον απέχει μία «ανάσα» από την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Προμηθέας πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του Λαυρίου (74-77) και πλέον έχει σφιχταγκαλιάσει την παραμονή στην Basket League. Το Λαύριο δύσκολα θα κινδυνέψει, αλλά επίσης δύσκολα θα διεκδικήσει την υπέρβαση της παρουσίας στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι με τους Πάντερ και Αθανασούλα σε πολύ καλή μέρα είχαν συνέχεια το προβάδισμα το οποίο στην δεύτερη περίοδο έφτασε και στο +8 (33-25, 14'), διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Χάμιλτον και Μπολντς πήραν τα ηνία στο σκοράρισμα (53-42, 23'), αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν. Ο προμηθέας βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Τζόουνς και Μουρ κι έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (59-59, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα τα έκριναν οι λεπτομέρειες. Ο Μπολντς έκανε το 67-62 (34'), όμως οι φιλοξενούμενοι με βολή του Μπλάσινγκεϊμ προσπέρασαν με 69-70 (37'). Στο τέλος οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν δύο λάθη, οι πατρινοί ήταν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας βρήκε 24 πόντους από τα 6.75 (8/20) ενώ το Λαύριο είχε 5/23. Επίσης οι Πατρινοί είχαν 21 ασίστ αντί 11 των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μακένζι Μουρ σε 30:16 είχε 20 πόντους (6/8δ., 2/3τρ., 2/5β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στίβεν Γκρέι σε 14΄ είχε 8 πόντους, αλλά με άσχημα στατιστικά (2/7τρ.) ενώ δε βοήθησε σε άλλο τομέα του παιχνιδιού.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Νίξον μείωσε σε 74-75 (1:24 για τη λήξη), όμως αστόχησε στην επιπλέον βολή που κέρδισε. Στη συνέχεια ακολούθησαν άστοχα σουτ από Φαγέ και Νίξον. Το Λαύριο είχε την ευκαιρία να νικήσει, αλλά Πάντερ έκανε λάθος πάσα, ο Μπλάσινγκεϊμ έκλεψε και με lay up διαμόρφωσε το τελικό 74-77. Οι γηπεδούχοι δε σούταραν καν αφού έκαναν νέο λάθος στην επαναφορά.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μίροσλαβ Τόντιτς σε 29:10 είχε 16 πόντους (3/4δ., 2/4τρ., 4/6β.) και 7 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τα δύο λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Προμηθέας τις 9 χαμένες βολές.