Μπουλς - Σανς 128-121

Κάτια Πετροπούλου

Την τρίτη σερί τους νίκη πανηγύρισαν οι Μπουλς κόντρα στους Σανς, αφού επικράτησαν με 128-121 στην παράταση.

Ο Μπούκερ θα μπορούσε να τελειώσει νωρίτερα το ματς και να δώσει τη νίκη στους Σανς, αφού στη λήξη του αγώνα ο Ουέιντ του έκανε φάουλ, όταν εκείνος πήγε να εκτελέσει για τρεις. Ο 20χρονος γκαρντ ευστόχησε μόνο στις 2 βολές από τις 3 κι έκανε το 108-108 και συνεπώς ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα (118-113) κι επισφράγισαν την τρίτη σερί νίκη τους.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σικάγο ο Ουέιντ με 23 πόντους, ο Μπάτλερ είχε 22 και 9 ασίστ και ο Μίροτιτς είχε 20 και 8 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ο Μπούκερ με 27 πόντους και ο Μπλέντσο έκανε double double με 17 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 52-54, 80-79, 108-108, 128-121 (παρ.).