Πίστονς - Χόρνετς 114-108

Γιώργος Κούβαρης

Οι Πίστονς κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να ανατρέψουν το σκορ, να στείλουν το ματς στη παράταση και να επικρατήσουν τελικά των Χόρνετς με 114-108.

Μπορεί οι Σάρλοτ Χόρνετς να προηγήθηκαν στο Ντιτρόιτ με 18 πόντους διαφορά στα τέλη της τρίτης περιόδου (85-67) ωστόσο οι Πίστονς δεν είχαν πει την τελευταία τους... κουβέντα.

Ή αν προτιμάτε, κανείς δεν περίμενε ότι η Σάρλοτ θα αστοχήσει στα 15 από τα 16 σουτ εντός παιδιάς που επιχείρησε στο τέταρτο 12λεπτο!!!

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι Πίστονς μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση και στο τέλος να πάρουν τη νίκη.

Ο Κάλντγουελ-Πόουπ είχε 33 πόντους με 7/15 τρίποντα και 9 ριμπάουντ για λογαριασμό του Ντιτρόιτ, ενώ ο Τομπάιας Χάρις πρόσθεσε άλλους 25 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Για τους Χόρνετς, ο Κέμπα Ουόκερ τελείωσε το παιχνίδι με 34 πόντους και 11/19 εντός παιδιάς, ενώ άλλους 17 πόντους πέτυχε ο Φρανκ Καμίνσκι.