Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 67-76

Γιάννης Σταυρουλάκης

H Mπαρτσελόνα των Μπαρτζώκα, Περπέρογλου, Βεζένκοφ ηττήθηκε με 67-76 από τη Βαλένθια που με τη σειρά της προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey όπου θα παίξει με τη Ρεάλ.

Οι Καταλανοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +9 όμως... κατέρρευσαν στην τρίτη περίοδο απέναντι στη Βαλένθια που προηγήθηκε με 56-68 στα 6:48 για το φινάλε, κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και αύριο (19/2, 19:39) θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στον τελικό του Copa del Rey.

Ο αγώνας

H Βαλένθια ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι (3-9, 5') όμως τα τρίποντα του Βεζένκοφ και οι πρωτοβουλίες του Τόμιτς στο ζωγραφιστό ισορρόπησαν άμεσα την κατάσταση για τους Καταλανούς που μείωσαν σε 17-19 στο δεκάλεπτο. Οι Καταλανοί επέμειναν στο μακρινό σουτ (4/8 τρίπ.) και μοίρασαν 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα αντί μόλις 1 της Βαλένθια. Εν συνεχεία η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Βαλένθια και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-29, με μπροστάρη τον Τόμιτς (11π., 7ριμπ., 2ασ.).

Παρ' όλα αυτά, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικά σε 41-41, προηγήθηκαν 41-48 με τον Ντούμπλιεβιτς ο οποίος έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 46-56 με τρίποντο στο 28:19. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως ο Κραβτσόφ έκανε το 56-68 στα 6'48" για το φινάλε. O Tόμιτς με 2/2 βολές και ο Μάνφορντ με καλάθι στον αιφνιδιασμό έκαναν το 63-68 όμως ο Βαν Ρόσομ διαμόρφωσε το 63-77 με 2/2 βολές στα 1'58". Η Βαλένθια κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και προκρίθηκε στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-29, 51-59, 67-76.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα