Βαλένθια - Γκραν Κανάρια 88-72

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Βαλένθια νίκησε εύκολα την Γκραν Κανάρια με 88-72 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΒΙΤΟΡΙΑ: Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Βαλένθια πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Copa Del Rey αφού επικράτησε εύκολα της Γκραν Κανάρια με 88-72. Οι Βαλενθιάνοι φρόντισαν από το πρώτο κιόλας λεπτό να επιβάλλουν το ρυθμό τους, πήραν σημαντική διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους.

Οι νικητές είχαν 13/31 τρίποντα με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να είναι ο κορυφαίος του ματς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η Βαλένθια με κυρίαρχο τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς προηγήθηκε με 7-0 (2') και παρά την προσπάθεια του Μπο ΜακΚάλεμπ οι νησιώτες δε μπορούσαν να μειώσουν το σκορ (18-7, 6'). Η είσοδος των Σάλιν και Κούριτς πρόσφερε «φρεσκάδα» στη Γκραν Κανάρια (23-16, 10'), όμως και η Βαλένθια φρόντιζε να εκμεταλλευτεί κάθε αμυντική αδράνεια των αντιπάλων της και με τον Σάστρε να πρωταγωνιστεί η διαφορά πήγε στο +19 (43-24, 17').

Στην τρίτη περίοδο η Γκραν Κανάρια είχε τη διάθεση να παίξει άμυνα, αλλά στην επίθεση βιαζόταν υπερβολικά. Ο ΜακΚάλεμπ παρέμενε μοναδική αξιόπιστη λύση για τον Λούις Κασιμίρο και με δικούς του πόντους η διαφορά μειώθηκε στους 12 πόντους (57-45, 28').

Με μία περίοδο να μένει οι νησιώτες δεν είχαν χρονικό περιθώριο και οι πιο έμπειροι παίκτες της το κατάλαβαν γρήγορα. Άλμπερτ Όλιβερ και Πάμπλο Αγκιλάρ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους (64-56, 33'). Ο Γκιγιέρμο Βίβες έφερε όμως την αντίδραση της Βαλένθια και με πέντε δικούς του πόντους το σκορ έγινε 71-58 (34') και κάπου εκεί η προσπάθεια των Γκραν Κανάρια να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, ολοκληρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-34, 62-50, 88-72

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα