Κόροιβος - Κολοσσός 66-86

Στέλλα Παπαδοπούλου

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν ανώτερος στην Αμαλιάδα και έκανε άλμα... τετράδας κόντρα στον Κόροιβο (66-86).

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε ένα μικρό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια «καθάρισε» άνετα τη νίκη.

Με τη διαφορά στο +8 οι Ροδίτες κυριάρχησαν στην τελευταία περίοδο και πήραν το «διπλό» που τους ανεβάζει στην 6η θέση, όπου ισοβαθμούν με ΠΑΟΚ και Άρη.

Για τους γηπεδούχους ο Μαρκέλ Σταρκς κατάφερε να ξεχωρίσει, ενώ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη οι Ρέντικ και Ρέλεφορντ έκαναν το κάτι παραπάνω.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι μπορεί να μπήκαν δυνατά (8-0 στο 3'), αλλά οι Ροδίτες... απάντησαν γρήγορα και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Οι «θαλασσί» είχαν ακόμα ένα κενό διάστημα κι έπειτα με επιμέρους σκορ 17-3 ολοκλήρωσε στο +7 το α' ημίχρονο (38-31).

Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων στη συνέχεια κι έφτασε ακόμα και στο +13 (58-45 στο 29'). Η συνέχεια όμως άνηκε στους φιλοξενούμενους που με σερί 11-0... καθάρισαν το παιχνίδι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Από τη μία ο Ρέντικ είχε 21 πόντους με 9/13 δίποντα, ενώ ο Ρέλεφορντ είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι παίκτες των γηπεδούχων δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά και θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε μόνο έναν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κολοσσός Ρόδου μπορεί να είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο χρειάστηκαν ένα σερί 11-0 στην τέταρτη περίοδο (71-52 στο 36') για να τελειώσουν οριστικά την υπόθεση νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν σε καλή βραδιά! Πέτυχε 9 πόντους με 2 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους (3/6τρίπ., 3/4βολ., 2/2δίπ.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, αλλά 6 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος ότι... κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός τα 16 λαθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-38, 50-58, 66-86