Τρίκαλα - Κύμη 76-58

Κάτια Πετροπούλου

Τα υπέροχα Τρίκαλα (7-11) μένουν στο παιχνίδι παραμονής, αφού επικράτησαν της «μαχητικής» Κύμης (5-13) με 76-58 και κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου ματς (78-67). Δυσκολεύουν τα πράγματα για τους Ευβοιώτες.

Τα Τρίκαλα έκαναν ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος και επικράτησαν άνετα της Κύμης με 76-58, για την 18η αγωνιστική της Α1 κι έκαναν ένα σημαντοκό βήμα για την παραμονή, πέρα από τη διαφορά του πρώτου ματς (78-67) που υπερκάλυψαν.

Η ομάδα του Μπρατσιάκου πήρε ένα προβάδισμα στην αρχή (3-7, 5'), όμως το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους (14-12, 10'), οι οποίοι έπειτα πήραν διαφορά (22-15, 13'). Εκεί οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά (22-27, 17'), για να βρει τις ομάδες στο ημίχρονο στο 27-29.

Στο δεύτερο μέρος, η Κύμη αυνέχιζε να είναι ανταγωνιστική (35-35, 24'), όμως τα Τρίκαλα με σερί 6-0 πήραν μια μικρή διαφορά (41-35, 25'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-41 (27'), οι γηπεδούχοι όμως «ξέσπασαν» κι έφτασαν σε διψήφια διαφορά (55-45, 30'). Στην τελευταία περίοδο η Κύμη έμεινε από δυνάμεις και οι παίκτες του Καστρίτη ήταν καταιγιστικοί, καθώς έφτασαν στο +23 (76-53, 38'), για να κάνει το τελικό 76-58 ο Τουτζιαράκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα έδειξαν για ακόμα μια φορά ότι βρίσκονται σε καλή φόρμα και έκαναν ένα φοβερό δεύτερο εικοσάλεπτο, επικράτησαν άνετα της Κύμης και κάλυψαν και με το παραπάνω τη διαφορά του πρώτου ματς. Ήταν πιο εύστοχα πίσω από τα 6.75μ. (33%-18%) και πήραν 10 παραπάνω ριμπάουντ (41-31), με τα 14 επιθετικά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπάρλοου είχε 14 πόντους, 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Κάφεϊ και Μπιρούτα είχαν από 11 πόντους, με τον δεύτερο να παίρνει και 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο νεοφερμένος στην Κύμη, Ντίξον, σε 19:00 έμεινε άποντος και είχε 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα Τρίκαλα στην τρίτη περίοδο... ζεστάθηκαν (55-45, 10'), για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +23 στο τελευταίο δεκάλεπτο (76-53), με τον εξαιρετικό Μπάρλοου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα το ποσοστό στις βολές (46%-66%), ενώ η Κύμη τα λάθη (18) και τα ριμπαόυντ (31).

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58.