Απόλλων Πάτρας - ΠΑΟΚ 88-79 (pics)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Απόλλων (5-12) πανηγύρισε τεράστια νίκη επί του ΠΑΟΚ (9-8) με 88-79 στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Basket League.

Η νίκη επί του ΠΑΟΚ ήταν το ζητούμενο για τον Απόλλωνα που δεν έχει περιθώρια για νέες απώλειες στην έδρα του στις αγωνιστικές που απομένουν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος. Το ένστικτο της επιβίωσης, λοιπόν, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην Πάτρα, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο 2017 κι έδωσαν τέλος στο αρνητικό σερί τους (0-4), στο ντεμπούτο του Στιβ Μπαρτ τζούνιορ, χωρίς να χάσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα!

Ο αγώνας

Ο Απόλλων βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου στην Πάτρα. Οι «μελανόλευκοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-15 με 4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 7 ριμπάουντ. Ο χαμηλός ρυθμός στο παιχνίδι ευνόησε τον Απόλλωνα που προηγήθηκε με 27-24 στο 15'33", έχοντας 9/23 σουτ εντός πεδιάς, αντί 8/21 των φιλοξενούμενων. Ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ σκόραρε τους πρώτους πόντους του με τον Απόλλωνα για το 33-29 ενώ ο Χίκι ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και διαμόρφωσε το 41-34 στο 20'.

Σε αυτό το διάστημα ο Απόλλων είχε 50% στα δίποντα (7/14) και τα τρίποντα (7/14) απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε μεν περισσότερα ριμπάουντ (16-13) ωστόσο υπέπεσε σε 9 λάθη. Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ, ο Απόλλων ξέφευγε στο σκορ. Ο Πέινερς μείωσε σε 44-41 (25'19") ωστόσο ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (56-46, 29'21"). Τα back2back τρίποντα των Μπαρτ, Καλινόσκι έκαναν το 76-61 στο 36'21" και «κλείδωσαν» τη σπουδαία νίκη του Απόλλωνα που επικράτησε με 88-79.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Απόλλων σούταρε με 46% στα τρίποντα (13/28), είχε πολυφωνία στην επίθεση απέναντι στον ΠΑΟΚ που κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ, έβλεπε τους Πατρινούς να κάνουν ένα ξέσπασμα και να διατηρούν το προβάδισμα.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο με τον Απόλλωνα. Τελείωσε το ματς με 20 πόντους (1/2 βολ., 5/8 δίπ., 3/8 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 30:06 συμμετοχής.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο αρχηγός του Απόλλωνα, Δημήτρης Βεργίνης, βοήθησε με το περιφερειακό σουτ (13π. με 3/3 τρίπ.) ενώ ο Χίκι πέτυχε κρίσιμους πόντους και δημιούργησε προβλήματα στον ΠΑΟΚ πίσω από τα 6μ.75 (12π. με 4/9 τρίπ.).

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των Μπαρτ, Καλινόσκι έκαναν το 76-61 στο 36'21" και «κλείδωσαν» τη σπουδαία νίκη του Απόλλωνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Απόλλων τις 9 χαμένες βολές (21/30), ο ΠΑΟΚ τα 20 χαμένα τρίποντα (9/29).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79.