Άρης - Προμηθέας 80-64

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Άρης (10-7) νίκησε τον Προμηθέα (6-11) με 80-64 παίζοντας καλά από το 15' του ματς κι ύστερα. Στην 4η θέση της βαθμολογίας οι Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης νίκησε τον Προμηθέα με 80-64 κι έφτασε τις 10 νίκες στην Basket League. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα κακό πρώτο δεκαπεντάλεπτο, φρόντισαν να παίξουν καλύτερη άμυνα η οποία τους βοήθησε στο να βρουν εύκολα καλάθια και με τον Μάικλ Τζένκινς (15π., 4ρ., 5λ.) να είναι πρωταγωνιστής, πανηγύρισαν τη νίκη. Πλέον ο Άρης είναι μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο Προμηθέας στην πρώτη περίοδο εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα των γηπεδούχων ενώ από την άλλη ο Βασίλης Καββαδάς ήταν ασταμάτητος. Με τους διαιτητές να σφυρίζουν με το παραμικρό καμία ομάδα δε μπορούσε να βρει ρυθμό.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης έκανε καλύτερη δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ, ο Βασίλης Ξανθόπουλος έδωσε καλύτερο ρυθμό και με τους φιλοξενούμενους να έχουν 2/12 τρίποντα οι Θεσσαλονικείς πήγαν στα αποδυτήρια με +13.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη διαγωνίζονταν στην πιο βιαστική επιλογή στην επίθεση με αποτέλεσμα να υπάρχουν αργές επιστροφές στην άμυνα. Με τον Νίκο Γκίκα να επιταχύνει το ρυθμό ο Προμηθέας μείωσε με επιμέρους σκορ 2-11 (42-38, 26').

Ο Ουίλ Κάμινγκς με 5 δικούς τους πόντους βοήθησε όμως τον Άρη να ξαναπιάσει διψήφια διαφορά πόντων (57-44, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Άρης ήταν αρκετά σοβαρός και συγκεντρωμένος κι έτσι δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να μειώσουν τη διαφορά. Αντιθέτως αυτή ανέβηκε γύρω από τους 20 πόντους όπου και παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε δίποντα (47%-38%), τρίποντα (40%-24%), ριμπάουντ (43-35) και ασίστ (17-11).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικλ Τζένκινς τελείωσε με 15 πόντους (3/4δ., 3/6τρ.,), 4 ριμπάουντ, μία ασίστ και 5 λάθη.

Πολύ καλός και ο Ουίλ Κάμινγκς με 16 πόντους (3/4δ., 2/2τρ., 4/4β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντίκερσον (2π.) έπαιξε μόλις ένα δεκάλεπτο αφού έκανε με μεγάλη ευκολία φάουλ και δε μπορούσε να μαρκάρει τον Καββαδά με κανέναν τρόπο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Προμηθέας μείωσε στο 26' σε 42-38, αλλά το σερί 7-0 του Άρη αποκατέστησε την «τάξη» για τους γηπεδούχους και ο Προμηθέας δε μπόρεσε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζάστιν Τζάκσον σε 21:13 είχε 12 πόντους (4/8δ., 4/5β.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος, ένα κλέψιμο και 3 κοψίματα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης την απόδοσή του στο πρώτο δεκάλεπτο.