Μακάμπι - Μπασκόνια 85-84

Η Μπασκόνια γύρισε από το -19 όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι (85-84) αφού δεν πρόλαβε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 66-47 στο 26'41" όμως η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τελευταία περίοδο, έκανε επιμέρους σκορ 29-16 κι έφτασε στο σημείο να διεκδικεί τη νίκη. Παρ' όλα αυτά, η μπάλα έμεινε στα χέρια των φιλοξενούμενων που δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

O αγώνας

Το δίδυμο των Γκάουντλοκ, Λάντεσμπεργκ ηγήθηκε επιθετικά της Μακάμπι στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Μπασκόνια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 16-9 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-18, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Οι Βάσκοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο ενώ ο Αντρέα Μπαρνιάνι πέτυχε τέσσερις σερί πόντους, μειώνοντας σε 32-30 στα 4'34" για το φινάλε του ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά, ο Γκάουντλοκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 46-39 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στη Menora Mivtachim Arena.

Η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στο +19 όταν ο Βίκτορ Ραντ έκανε το 66-47 με 2/2 βολές στο 26'41"! Η Μπασκόνια μάζεψε σταδιακά τη διαφορά και μείωσε σε 77-70 με τον Βόιτμαν στα 5'15" για το τέλος. Ο Άιβερσον έκανε το 85-76 με 2/2 βολές όμως οι Βάσκοι έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε 85-84 στα 39" για το φινάλε! Ο Γκάουντλοκ αστόχησε για τη Μακάμπι όμως η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών της Μπασκόνια που δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν το comeback.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε 61.5% στα δίποντα (24/39) απέναντι στην Μπασκόνια που υπέπεσε μόνο σε 4 λάθη ωστόσο οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο δεν ήταν συγκεντρωμένοι στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφήνοντας στη μέση τη δουλειά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάουντλοκ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Μακάμπι κόντρα στην Μπασκόνια. Ο Αμερικανός είχε 21 πόντους με 6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα σε 27:30.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κιμ Τιγί έμεινε στους 6 πόντους με 2/6 δίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπασκόνια έκανε σερί 8-0 και μείωσε σε 85-84 στα 39" για το φινάλε ωστόσο η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος κι έφτασε στη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκαλ Μέκελ άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι την κατάρρευση στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια την ασυνεννοησία στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το alley-oop κάρφωμα του Αλεξάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-39, 69-55, 85-84.