ΠΑΟΚ - Παρτιζάν 74-76 (pics)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο ΠΑΟΚ έκανε το comeback στην τρίτη περίοδο όμως ηττήθηκε από την Παρτίζαν με 74-76 και θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι στις 22/2 για να ανατρέψει το εις βάρος του -2. Πρώτος σκόρερ ο Χάτσερ με 27 πόντους!

Οι σχεδόν 5.500 φίλοι του ΠΑΟΚ και της Παρτίζαν που βρέθηκαν στις εξέδρες της PAOK Sports Arena για το πρώτο παιχνίδι της σειράς δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ενώ ο πρώην γκαρντ του «Δικεφάλου», Ουίλιαμ Χάτσερ, έκανε τη ζημιά στους γηπεδούχους! Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 27 πόντους για την Παρτίζαν ενώ ο ΠΑΟΚ καλείται να ολοκληρώσει την ανατροπή στο Βελιγράδι για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, εκεί όπου περιμένει ήδη η Τενερίφη.

Ο αγώνας

Ο Κόνιαρης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 ωστόσο η Παρτίζαν έκανε σερί 10-0 (3-10, 3'33") και υποχρέωσε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Μπίρτσεβιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (10-20, 8'13") ενώ ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 14-22 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στην PAOK Sports Arena. Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 1/6 τρίποντα ενώ η Παρτίζαν 4/9, μοιράζοντας 5 ασίστ και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Εν συνεχεία ο «Δικέφαλος» μείωσε σε 25-30, ο Χάτσερ σκόραρε 5 σερί πόντους κι έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10 (25-35, 16'43") ενώ η Παρτίζαν πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-40 έχοντας κορυφαίο σκόρερ τον Αμερικανό, πρώην γκαρντ του ΠΑΟΚ (12π.).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο και βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ απέναντι στους Σέρβους που στηρίχτηκαν επιθετικά στον Χάτσερ. Ο Μπίρτσεβιτς σκόραρε για το 34-44 όμως ο Πέινερς κράτησε όρθιο τον «Δικέφαλο» που μάζεψε σταδικά τη διαφορά, μείωσε σε 50-51 με τον Χρυσικόπουλο και προηγήθηκε 53-51 με το τρίποντο του Σάιμπερτ στα 58" για το τέλος της τρίτης περιόδου! Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον ΜακΦάντεν να μειώνει σε 71-72 στα 25" με τρίποντο! Ο Ρατκόβιτσα έκανε το 71-74 με 2/2 βολές όμως οι ΜακΦάντεν και Σάιμπερτ αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις. Ο Ρατκόβιτσα διαμόρφωσε το 71-76 ενώ ο Σάιμπερτ μείωσε στο τελικό 74-76.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Παρτίζαν είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήρετο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο όμως οι Σέρβοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και πανηγύρισαν την εκτός έδρας νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλιαμ Χάτσερ ηγήθηκε επιθετικά της Παρτίζαν στο γήπεδο όπου αγωνίστηκε πέρσι. Σκόραρε 27 πόντους με 6/9 βολές, 9/14 τρίποντα και 1/3 τρίποντα σε 27:52, ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βράμπατς της Παρτίζαν έμεινε στο παρκέ για 20:33, έχοντας 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή αφού οι ΜακΦάντεν και Σάιμπερτ αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις στα 17" για το φινάλε κι ενώ η Παρτίζαν ήταν μπροστά στο σκορ με 71-74.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπίρτσεβιτς ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27:34.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τις 9 χαμένες βολές (11/20), η Παρτίζαν την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο «Δικέφαλος» έκανε επιμέρους σκορ 24-13.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-40, 56-53, 74-76.