ΠΑΟΚ - Άρης 62-58 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Γίνεται να νικήσεις σε ντέρμπι με 0/20 τρίποντα; Αν είσαι ΠΑΟΚ (9-7) γίνεται! Ο «δικέφαλος» επικράτησε του Άρη (9-7) με 62-58 διπλασιάζοντας τις νίκες στα φετινά ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ πήρε και το δεύτερο φετινό ντέρμπι από τον Άρη επικρατώντας με 62-58. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν 0/20 τρίποντα βρήκαν τον τρόπο μέσα από την καλή τους άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Κλάντον (12π., 15ρ.) και Μαργαρίτη (15π.) έφτασαν στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το παραμικρό την αστοχία των αντιπάλων τους κι έτσι γνώρισαν την ήττα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με 4/4 τρίποντα προηγήθηκε με 8-13 στο 6'. Οι γηπεδούχοι ακούμπησαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με 7/7 βολές μείωσαν στο καλάθι (15-17, 8').

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι πίσω από τα 6.75 έχοντας 6/7 και βρέθηκαν στο +12 (19-31, 15'). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με πολύ καλύτερη άμυνα έριξε τη διαφορά, ωστόσο τα 0/11 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου, τα τρία χαμένα lay up του Κλάντον και τα 12 συνολικά λάθη στο ίδιο διάστημα, δεν του επέτρεψαν κάτι καλύτερο. Ο Άρης φυσικά και εκμεταλλεύτηκε τα παραπάνω και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 7 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν σπουδαία άμυνα κρατώντας τον Άρη για 4:36 χωρίς πόντο, ωστόσο το τρίποντο του Τζαμόν Γκόρντον έκανε το 37-42 (26'). Ο Ζανίς Πέινερς μαζί με τον Απόλλωνα Τσόχλα έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους, ο Άρης συνέχισε να μη βρίσκει διάδρομο προς το αντίπαλο καλάθι και το ματς ξανάγινε ντέρμπι (44-45, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μιχάλης Τσαϊρελης έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον Άρη (46-51, 32'), όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πλησιάσει. Τα τρίποντα δεν έμπαιναν κι έτσι ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε εντολή να ακουμπήσει η μπάλα κοντά στο καλάθι. Κλάντον και Κόνιαρης ακολούθησαν την οδηγία και ο Έλληνας γκαρντ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 54-53 (38'). Στο τέλος ο Σάιμπερτ ευστόχησε από τη γωνία για το 60-58, ο Άρης δεν βρήκε λύση κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν την πολύτιμη νίκη με 62-58.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ένα κακό ποιοτικά ματς οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στα δίποντα (56%-28%), βρήκε 18 πόντους από βολές και πήρε 14 περισσότερα ριμπάουντ (43-29) εκ των οποίων τα 10 επιθετικά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Κλάντον ολοκλήρωσε το ματς με double double αφού στα 30:35 είχε 12 πόντους (5/11δ., 2/4β.), 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Εξαιρετικός και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 15 πόντους (5/8δ., 0/2τρ., 5/6β.), 8 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Έχουμε και λέμε... Τζένκινς 12 πόντους με 411 σουτ, Κάμινγκς 10 πόντους με 3/10 σουτ, Ντραγκίσεβιτς 5 πόντους με 2/6 σουτ και Τζάκσον 6 πόντους με 2/7 σουτ...

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τζορνταν Σάιμπερτ με σουτ έκανε το 60-58, ο Τζαμόν Γκόρντον αστόχησε και με 2/2 βολές ο Αντώνης Κόνιαρης «σφράγισε» τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αντώνης Κόνιαρης έβαλε τους 4 από τους 6 πόντους του στο τέλος και βοήθησε στο τέλος να πανηγυρίσει ο ΠΑΟΚ τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ φυσικά τα 0/20 τρίποντα. Ο Άρης τα 11/39 δίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ζάνις Πέινερς στο ξεκίνημα του ματς κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο στο πρόσωπο του Βασίλη Καββαδά και λίγο αργότερα ο Έλληνας σέντερ πήρε... εκδίκηση κόβοντάς τον στον αέρα σε νέα προσπάθεια του Λετονού για κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58