Προμηθέας Πατρών - Παναθηναϊκός 69-72 (vid & pics)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Παναθηναϊκός (13-1) γλίτωσε το κάζο στην Πάτρα, επικρατώντας δύσκολα του μαχητικού Προμηθέα (4-10) με 72-69. MVP ο Μπουρούσης ενώ Παππάς και Τζέιμς τελείωσαν τη δουλειά.

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό μετά τη συντριβή από τη Φενέρμπαχτσε στην Ulker Sports Arena ήταν η σωστή αντίδραση, με δεδομένο μάλιστα ότι ακολουθούν οι αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα (εντός) και τον Ερυθρό Αστέρα (εκτός) μέσα σε διάστημα λίγων ημερών. Παρ' όλα αυτά, οι «πράσινοι» χρειάστηκαν τις πρωτοβουλίες του Μπουρούση και τα ξεσπάσματα του Παππά - Τζέιμς για να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Προμηθέα Πατρών! Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» ήταν πίσω στο σκορ ως το 38:41 (69-68), φτάνοντας τελικά δύσκολα στη νίκη.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κατάμεστο «Δ. Τόφαλος». Για την ακρίβεια, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου προηγήθηκε 6-0 ενώ ο Τζόουνς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10, κάνοντας το 16-6 στα 3:10 για το φινάλε της πρώτης περιόδου με μπροστάρη τον Κλαρκ! Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-16 στο 10' κόντρα στους «πράσινους» που είχαν 3/9 τρίποντα και 2/8 τρίποντα. Ο Κλαρκ ήταν ασταμάτητος όμως αποχώρησε στο 12:25 αφού υπέστη θλάση στο γαστροκνήμιο, έχοντας 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1 ριμπάουντ.

Παρά την απουσία του Αμερικανού, ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-33 αφού βρήκε πολλές φορές τη λύση στην επίθεση απέναντι σε έναν κακό Παναθηναϊκό που δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του σε αυτό το διάστημα. Οι «πράσινοι» επέμειναν στο σουτ πίσω από τα 6μ.75, έχοντας όμως 2/14 τρίποντα (14%) ενώ οι Πατρινοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (22-14). Το τρίποντο του Φαγέ έκανε το 47-38 στο 24' και υποχρέωσε τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ για να συμμαζέψει την εικόνα της ομάδας του, η οποία έπαιρνε σκορ μόνο από τον Μπουρούση! Παρ' όλα αυτά, ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 54-49.

Οι Παππάς και Τζέιμς ήταν εκείνοι που πήραν στις πλάτες τους τον Παναθηναϊκό, με τον Μπουρούση να κάνει εξαιρετική δουλειά στον τομέα των ριμπάουντ. Ο Γκίκας σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 69-68 όμως ο Τζέιμς απάντησε άμεσα για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 69-70 και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο ο Νίκος Παππάς ήλθε από τον πάγκο και άλλαξε τις ισορροπίες απέναντι στον μαχητικό Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως η είσοδος του Παππά σε συνδυασμό με το επιθετικό ξέσπασμα του Τζέιμς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Μπουρούσης ηγήθηκε επιθετικά του Παναθηναϊκού. Τελείωσε το ματς με 20 πόντους (7/10 βολ., 5/8 δίπ., 1/4 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 9 κερδισμένα φάουλ και 1 κλέψιμο σε 37:06. Από κει και πέρα, ο Νίκος Παππάς σκόραρε 14 πόντους σε 13:34 συμμετοχής, σφραγίζοντας την ανατροπή στην Πάτρα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (64-57 στο 35:38') όμως στο τέλος δεν είχαν δυνάμεις για να ολοκληρώσουν την υπέρβαση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε ενέργεια και πρόσφερε 13 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 25:03.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κένι Γκέιμπριελ δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά τον Παναθηναϊκό στα 19:41 που αγωνίστηκε, έχοντας 2 πόντους με 1/1 δίπ., 0/1 τρίπ..

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός την εμφάνισή του για 35 λεπτά, ο Προμηθέας την… κατάρρευση στο τέλος.