ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αρμάνι Μιλάνο 101-64 (vids)

Κάτια Πετροπούλου
Με κορυφαίο τον Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ (13-4) «οργίασε» ενάντια στην ουραγό της βαθμολογίας Αρμάνι (4-13), καθώς τη συνέτριψε με 101-64, για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Καμία διάθεση για fair play δεν είχε η ΤΣΣΚΑ απέναντι στην ουραγό Αρμάνι!

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία «ξέσπασε» στους φιλοξενούμενους, καθώς επικράτησε με 101-64 , για την 17η αγωνιστική της Euroleague, κι έφτασε στο 13-4, ενώ η ομάδα του Μιλάνο έμεινε τελευταία στο 4-13 (η Γαλατά νίκησε τη Ζαλγκίρις).

Το ματς δεν χρίζει κριτικής, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι εμφανής και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρά το γεγονός πως αντιμετώπιζε μία ομάδα που βρίσκεται σε κρίση εδώ και αρκετό καιρό και είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, φρόντισε να δείξει τη δέουσα προσοχή και σοβαρότητα, ώστε να πάρει την άνετη αυτή νίκη.

Κορυφαίος για τους Ρώσους ο Νάντο Ντε Κολό, που τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Άλλοι τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων: ο Αντρέι Βορόντσεβιτς είχε18, Φρίτζον και Κουλάγκιν από 12 και Τεόντοσιτς 10.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μάτσβαν (19π., 11ρ.), ο Σίμον (15π., 6ρ., 5ασ.) και ο Ραντούλιτσα (10π.).

Από την έναρξη κιόλας του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ έδειξε ποιος είναι ο κυρίαρχος στο παιχνίδι, έφτασε γρήγορα το επιμέρους σκορ στο 10-1 (5') κι έφτασε στο +18 στο πρώτο δεκάλεπτο (23-7, 10'). Στην πορεία, το μόνο που έκανε η ρώσικη ομάδα ήταν να «ανοίγει» την ψαλίδα του σκορ (+32, 41-9, 14'), για να φτάσει στο 56-25 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν λίγο τους ρυθμούς και την ομάδα του Μιλάνο να κάνει ένα σερί 9-0 (59-28, 59-37, 25'), ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ποτέ ουσιαστικά (78-46, 30'). Η ΤΣΣΚΑ δεν έδειξε κανένα έλεος ούτε στην τέταρτη περίοδο, καθώς έφτασε τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στο +42 (101-59), λίγο πριν το φινάλε (101-64).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ έδειξε από την πρώτη στιγμή την απαιτούμενη σοβαρότητα στο ματς και δεν επέτρεψε στην Αρμάνι να απειλήσει ποτέ. Επίσης, η ρώσικη ομάδα μοίρασε περισσότερες ασίστ (24-17), έκανε περισσότερα κλεψίματα (15-4) και ήταν πιο εύστοχη (36/66-21/51).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό, σε 24:29, μέτρησε 22 πόντους (3/4δ., 3/6τρ., 7/7β.), πήρε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αντρέι Βορόντσεβιτς, σε 18:20, πέτυχε 18 πόντους (3/3δ., 4/6τρ.), μάζεψε 3 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζόραν Ντράγκιτς, σε 15:34, δεν πέτυχε κάποιον πόντο, είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ από το πρώτο λεπτό του αγώνα επιβλήθηκε της Αρμάνι, καθώς έτρεξε γρήγορα ένα σερί 6-0, το οποίο διεύρυνε σε 10-1, για να πάει το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-9. Από εκεί και πέρα όλα ήταν μονόδρομος, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν και να υποπέφτουν σε λάθη, και την ρώσικη ομάδα να ανοίγει διαρκώς τη διαφορά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα ριμπάουντ (26-31) και η Αρμάνι τα λάθη (23-7).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Άλλη μια όμορφη ενέργεια από τον Τεόντοσιτς!

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 56-25, 78-46, 101-64.