Κύμη - Ολυμπιακός 72-90 (pics)

Ο Ολυμπιακός παίζοντας άμυνα μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, έφυγε από την έδρα της Κύμης νικητής με 72-90 κι έκλεισε τον πρώτο γύρο αήττητος.

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός φλυαρούσε στην άμυνα, δέχτηκε 45 πόντους σε αυτό και η Κύμη πίστεψε στην έκπληξη. Στο δεύτερο 20άλεπτο οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν στα μετόπισθεν και με 14/25 τρίποντα πήραν τη νίκη με 72-90. Στα άσχημα της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Νίκολα Μιολουτίνοφ και στα εντυπωσιακά η απόδοση του Τζόρνταν Μόργκαν (29π., 13ρ.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 8-0, αλλά όλοι όσοι πίστεψαν πως θα έκανε περίπατο διαψεύστηκαν άμεσα. Τζόρνταν Μόργκαν (10π. δεκάλεπτο) και Σλάβεν Τσούπκοβιτς (9π. με 3/3τρ.) έβαλαν μπροστά την Κύμη (17-13,7').

Οι νεοφώτιστοι κατάφερε μέχρι και το 14' να ακολουθήσει τον Ολυμπιακό (30-30) έχοντας 11 ασίστ, αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ολυμπιακού σοβαρεύτηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα, πίεσαν περισσότερο και στην επίθεση απλά ξεδίπλωσαν την ανωτερότητά τους. Με συνεχόμενα τρίποντα των Αθηναίου και Γκριν πήγαν στο 30-39 (17'), αλλά ο Μόργκαν (20π. δεκάλεπτο) συνέχισε το προσωπικό του σόου και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στους 45 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αμυντική παρουσία του Ολυμπιακού ήταν καλύτερη και με συνεχόμενα ποσταρίσματα του Γιώργου Πρίντεζη η διαφορά πήγε στο +8 (53-61, 26'). Πάλι όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να «χτυπήσουν» την άμυνα των αντιπάλων τους και παρέμεναν κοντά στη διεκδίκηση της νίκης (59-63, 30).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 8-0 σερί και η διαφορά πήγε στο +12 (59-71, 32'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αγχώσουν εκ νέου τους Πρωταθλητές, αλλά αυτοί με διαδοχικά σουτ τριών πόντων έκαναν το σκορ 68-89(39') και πήραν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός νίκησε γιατί σοβαρεύτηκε στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και γιατί σούταρε με 56% στα τρίποντα (14/25). Ακόμη οι Πειραιώτες είχαν 37 πόντους από λάθη της Κύμης.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης (26:28) ξεχώρισε με 15 πόντους (1/2δ., 3/4τρ., 4/5β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

Αρκετά καλοί και ο Γιώργος Πρίντεζης ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο διεθνής φόργουορντ είχε 16 πόντους (5/8δ.,1/2τρ., 3/5β.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ , ένα κόψιμο και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μπιρτς και Γιανγκ παρακολουθούσαν τον Τζόρνταν Μόργκαν να τους κάνει ό,τι θέλει. Δεν έπαιξαν άμυνα και στην επίθεση δεν επιβεβαίωσαν το πλεονέκτημά τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ήρθε με 8-0 σερί του Ολυμπιακού, το σκορ έγινε 59-71 και εκεί τελείωσε το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ματ Λοτζέσκι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (1/2δ., 5/8τρ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη τις βιαστικές επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός την απαράδεκτη αμυντική του απόδοση στο πρώτο 20άλεπτο όπου δέχτηκε 45 πόντους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τζόρνταν Μόργκαν λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο πήρε τα βήματα και κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο μπροστά στον Ιώαννη Παπαπέτρου ο οποίος προσπάθησε να τον κόψει.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90