Μπάνβιτ - Άρης 95-94

Κάτια Πετροπούλου

Με απόφαση των διαιτητών να μην δώσουν φάουλ στα τελευταία 6'' της τέταρτης περιόδου στον Τσαϊρέλη, ο... εφτάψυχος Άρης (7-4) ηττήθηκε στην παράταση από την Μπάνβιτ (9-2) με 95-94 και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση. 44 βολές για την τούρκικη ομάδα, 13 για τους Θεσσαλονικείς.

Λίγο έλειψε να φύγει ο Άρης με τη νίκη από την Τουρκία, ωστόσο αυτό δεν έγινε, αφού η Μπάνβιτ επικράτησε στην παράταση με 95-94, για την 11η αγωνιστική του Champions League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε από το +11 (43-32, 19'), κυνηγούσε στο σκορ κι έφτασε στο 77-80, 7'' πριν το φινάλε, έχοντας χάσει τον Ζάρα με τραυματισμό και τους Ξανθόπουλο και Κάμινγκς με 5 φάουλ. Σε εκείνο το σημείο, ο Θίοντορ οδηγήθηκε στις βολές μετά από φάουλ του Τζένκινς, ευστόχησε στη μία βολή - έχασε σκόπιμα τη δεύτερη - και οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ στον Τσαϊρέλη, ο οποίος πήγε στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, η μπάλα βρήκε στο παρκέ και οι «γκρι» έδωσαν την κατοχή στην Μπάνβιτ. Ο Όρελικ ευστόχησε για το 80-80 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Πρίφτη επέστρεψαν από το -9 (93-84, 4'), ο εκπληκτικός Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο έκανε το 93-94 και ο Όρελικ σκόραρε εκτός ισορροπίας για το 95-94, με τους διαιτητές να συμβουλεύονται ξανά το instant replay, για να σιγουρέψουν πως το καλάθι ήταν εμπρόθεσμο.

Έτσι, η Μπάνβιτ εξασφάλισε και μαθηματικά την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ ο Άρης μπαίνει σε περιπέτειες, με το παιχνίδι με τους Σκαϊλάινερς, σε δύο αγωνιστικές, να είναι ματς κλειδί.

Χαρακτηριστικό είναι ακόμη πως η τούρκικη έφτασε τις 44 βολές, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις τις 13.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Θίοντορ, ο οποίος έπαιζε με ενοχλήσεις στον ώμο, και σε κάποιο σημείο αποχώρησε κιόλας για τα αποδυτήρια, ωστόσο επέστρεψε στο ματς. Ο Αμερικανός μέτρησε 22 πόντους, με 13/15 βολές, 14 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Από τον Άρη, ξεχώρισε ο Ντραγκίσεβιτς με 20 πόντους (5/8δ., 3/3τρ., 1/2β.), ακολούθησε ο Κάμινγκς με 19 (4/7δ., 3/6τρ., 2/3β.), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Τζένκινς με 18 πόντους (4/6δ., 2/7τρ., 4/4β.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η απόφαση των διαιτητών στα 6'' πριν το φινάλε να μη δώσουν φάουλ στον Τσαϊρέλη ήταν καθοριστική, καθώς έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Εκεί, μπορεί ο Άρης να βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ, όμως, έδειξε πως ήταν ακόμα... ζωντανός και έφτασε στο 93-94. Όμως, ο Όρελικ «μίλησε» ξανά, με τους διαιτητές να ελέγχουν αν το καλάθι του ήταν εμπρόθεσμο, το οποίο τελικά ήταν. Επίσης, η Μπάνβιτ είχε περισσότερες βολές από την ομάδα της Θεσσαλονίκης (44 έναντι 13) κι ευστόχησε στις 29, ενώ είχε και 11 κλεψίματα, έναντι 6.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Θίοντορ, ο οποίος έπαιξε και τραυματίας. Ο Αμερικανός μέτρησε 22 πόντους (3/10δ., 1/5τρ., 13/15β.,), μοίρασε 14 ασίστ και πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, είχε, όμως και 8 λάθη, σε 41:45.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Όρελικ ήταν αυτός που «μίλησε» στα τελευταία δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου, αλλά και της παράτασης για την ομάδα του. Συνολικά, μέτρησε 17 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Πολύ καλός και ο Κορκμάζ, ο οποίος παίζει στην Μπάνβιτ δανεικός από την Εφές. Ο Τούρκος σημείωσε 20 πόντους, με 4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μούριτς σε 14:10 είχε 0/1 δίποντα και 0/1 τρίποντα και 1 λάθος, πήρε, όμως, 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Μπορεί ο Άρης να μην μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, όμως στο δεύτερο μέρος διεκδίκησε μέχρι τέλους τις όποιες πιθανότητες είχε, και θα τα κατάφερνε, αν οι διαιτητές καταλόγιζαν το φάουλ που έγινε στον Τσαϊρέλη, καθώς ήταν μια κρίσιμη φάση για την έκβαση του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης τις βολές (11/13-29/44), τα λάθη (19) και την... κλοπή, ενώ η Μπάνβιτ το ποσοστό στα δίποντα (54.5%-62.5%) και στα τρίποντα (38.4%-44%).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80, 95-94 (παρατ.)