Μπασκόνια - Μακάμπι 101-88

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπασκόνια (10-5) επικράτησε της Μακάμπι (5-10) με 101-88 κι έφτασε τις 7 νίκες σε 8 ματς στη Fernando Buesa Arena! Ντεμπούτο για Μπαγκάτσκις και Μίλερ στην «ομάδα του λαού» που συνεχίζει να προβληματίζει.

Ο κόουτς Άιναρς Μπαγκάτσκις έκανε το ντεμπούτο του στην άκρη του πάγκου της Μακάμπι ενώ ο Κουίνσι Μίλερ αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την «ομάδα του λαού» όμως η Μπασκόνια πανηγύρισε στο τέλος, κάνοντας το 7/8 στη Βιτόρια. Έτσι η μοναδική εφετινή ήττα των Βάσκων στην έδρα τους παραμένει το 90-95 από τον Ολυμπιακό, στις 27 Οκτωβρίου.

Ο αγώνας

Ο Σενγκέλια ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Fernando Buesa Arena, κάνοντας το 18-15 στο 4:39 κι έχοντας 8 πόντους με 2/2 βολές και 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 30-24, έχοντας 3/3 βολές, 6/13 δίποντα και 5/8 τρίποντα μπροστά σε 14.875 φίλαθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες κι έκαναν ρεκόρ προσέλευσης φέτος! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι πήρε κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Σίλεϊ (35-36, 16:38) ενώ η Μπασκόνια ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-40.

Εν συνεχεία ο Τσέις Μπάντιτζερ σκόραρε 5 σερί πόντους κι έστειλε τη διαφορά στο +10 (69-59, 28:23) και ο Τσίρμπες μείωσε σε 71-64 στο 30' για τους φιλοξενούμενους που δεν επέτρεψαν στους Βάσκους να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Μέκελ μείωσε μείωσε σε 73-70 (31:46) όμως η Μπασκόνια έκανε σερί 14-0, προηγήθηκε 87-80 (34:54) και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 101-88!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 60.4% στα δίποντα (29/48), κατέβασε 10 επιθετικά ριμπάουντ κι εκμεταλλεύτηκε τα 19 λάθη των φιλοξενούμενων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το δίδυμο των Βόιτμαν (23π., 9ριμπ.), Σενγκέλια (22π.) έκανε τη διαφορά για τους Βάσκους στη Fernando Buesa Arena.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Koυίνσι Μίλερ αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη Μακάμπι, έχοντας 0/4 δίποντα, 1 λάθος και 4 ριμπάουντ σε 14:13.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η Μακάμπι μείωσε σε 73-70 στο 31:46 όμως οι Βάσκοι του Σίτο Αλόνσο έκαναν σερί 14-0 στα επόμενα 3 λεπτά, στέλνοντας τη διαφορά στο +17 (87-70, 34:54) και κλειδώνοντας, ουσιαστικά, τη νίκη επί της «ομάδας του λαού».

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σέιν Λάρκιν έκανε double-double με 13 πόντους και 13 ασίστ, ενώ είχε ακόμα 2 κλεψίματα σε 34:08.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα 19 χαμένα τρίποντα (11/30, 36.7%), η Μακάμπι τα 19 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία των Σέιν Λάρκιν - Ιλιμάνι Ντιόπ που τελείωσε με alley-oop κάρφωμα!

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 42-40, 71-64, 101-88