Αρμάνι Μιλάνο - Ζαλγκίρις Κάουνας 70-78

Κάτια Πετροπούλου
Μια Αρμάνι (4-11), που φάνηκε απειλητική για λιγότερο από μια περίοδο, μέτρησε την 8η σερί ήττα της στην Euroleague, αφού η Ζαλγκίρις (6-9) πέρασε από το «Mediolonum Forum» με 78-70.

Η Αρμάνι έφτασε στην 8η σερί ήττα της στην Euroleague, και 10η συνολικά, καθώς η Ζαλγκίρις πέρασε από την έδρα της με 78-70, ενώ είδε και τον καλύτερό της παίκτη, Ρακίμ Σάντερς, να τραυματίζεται.

Η ομάδα του Κάουνας δεν εμφανίστηκε ανώτερη από αυτή του Μιλάνου, ωστόσο μίλησε στα κρίσιμα σημεία. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα σε πρώτο (16-21) και δεύτερο (33-36) δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φανούν απειλητικοί.

Στην τρίτη περίοδο, όταν η Ζαλγκίρις είχε πάρει προβάδισμα 9 πόντων (33-42, 22'), ο αγώνας διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά, καθώς παρουσιάστηκε βλάβη στη γραμματεία. Με την έναρξη του παιχνιδιού, οι παίκτες του Ρέπεσα...μάζεψαν δυνάμεις και με σερί 11-0 πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (44-42, 26'), ωστόσο ο Γιαβτόκας ισοφάρισε σε 56-56 (30'). Ο αγώνας στην πορεία είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η Αρμάνι «έχασε» τον παίκτη που την κρατούσε «ζωντανή», τον Ρακίμ Σάντερς, η Ζαλγκίρις με σερί 11-0 έφτασε στο 56-67 (34'), λίγο αργότερα στο +14 (60-74, 36') κι επικράτησε άνετα με 78-70.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ο εκπληκτικός Μιλάκνις με 16 πόντους (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές) κι ακολούθησε ο Ουλάνοβας με 11.

Από τους ηττημένους, ο πρώην παίκτης της Ζαλγκίρις, Καλνιέτις είχε 16 πόντους, Χίκμαν και Σάντερς από 15 και ο Ντράγκιτς 10.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις ήταν πιο εύστοχη πίσω από τα 6.75μ (52.9%-30%), αλλά και από τη γραμμή των βολών, που παραλίγο να έχει το απόλυτο (95.5%-66.7%).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση. Σε 21:18, μέτρησε 16 πόντους (4/5 τρίπ., 4/4 β.), πήρε 1 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ουλάνοβας, σε 24:22, είχε 11 πόντους (4/4δίπ., 1/1τρίπ.), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Καλός και ο Γιανκούνας, που μπορεί σε 27 λεπτά περίπου να μέτρησε 9 πόντους, ωστόσο μάζεψε 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, σε 10:56, δεν πέτυχε κανέναν πόντο, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 11-0 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μιλάκνις με δύο τρίποντα και ο Πάνγκος με ακόμα ένα πήγαν το σκορ από το 56-56 (30') στο 56-67 (34') και στην ουσία «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ο Ντράγκιτς κατέβασε... γενικό!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα τρίποντα (6/20) και η Ζαλγκίρις τα δίποντα (15/34).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-36, 56-56, 70-78.