Νταρουσάφακα - Ρεάλ Μαδρίτης 81-68

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη χωρίς τους Γιουλ, Ράντολφ, Τόμπκινς και ηττήθηκε από την Νταρουσάφακα με 81-68 ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες στην Volkswagen Arena και πραγματοποίησε τη χειρότερη εφετινή της εμφάνιση στην EuroLeague, κόντρα στην Νταρουσάφακα του Μπράντλεϊ Ουοναμέικερ, ο οποίος έστειλε τη διαφορά στο +22 (79-57, 37'45") κι έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους!

Ο αγώνας

H Ρεάλ πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τους Ρέγιες (5π.), Αγιόν (4π.) και προηγήθηκε 10-12 στα 3'41" για το τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα ο Μεξικανός σέντερ έστειλε τη διαφορά στο +8 (12-20, 8'34") για τους Μαδριλένους που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 17-20, έχοντας 16 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα! Ο Γιόνας Ματσιούλις έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-29, 13'05") όμως η Νταρουσάφακα έκανε επιμέρους σκορ 16-2 ως το τέλος του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-31!

Ο Οθέλο Χάντερ ήταν ο μοναδικός παίκτης της «Βασίλισσας» που σκόραρε σε αυτά τα 6'55" κάνοντας το 23-31 ενώ οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό μπλακ-άουτ των φιλοξενούμενων, πήραν πόντους από τον Κλάιμπουρν και ανέκτησαν το προβάδισμα έπειτα από τα πρώτα λεπτά του ματς στην Volkswagen Arena. H oμάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε με +10 (44-34, 24'37"), έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 52-44, βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνα ενώ ο Ουοναμέικερ σκόραρε για το +22 (79-57, 37'45"). Τελικά η Νταρουσάφακα έφτασε στη νίκη με 81-68 κι έκανε το 6-6 στην κατάταξη, ρίχνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 8-4.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Nταρουσάφακα σούταρε με 50% στα τρίποντα (9/18) κόντρα στη Ρεάλ που κατέβασε, μεν, 44 ριμπάουντ αντί 30 των Τούρκων όμως υπέπεσε σε 15 λάθη, αντί μόλις 6 των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μία εβδομάδα μετά την πέμπτη χειρότερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης, o Μπράντλεϊ Ουοναμέικερ έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους (7/9 βολ., 4/6 δίπ., 4/6 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 29'35".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέισι Κάρολ τελείωσε το ματς με 0/2 δίποντα, 0.4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 16'19".

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουίλ Κλάιμπουρν είχε 14 πόντους με 3/3 βολές, 4/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31'27".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με +10 (19-29) στο 13'05" όμως η Νταρουσάφακα έκανε επιμέρους σκορ 16-2 ως το τέλος του ημιχρόνου κι εν συνεχεία διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα τα 19 επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ, οι Μαδριλένοι τα 15 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: To alley-oop κάρφωμα του Χάντερ μετά την ασίστ του Ντόντσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-31, 52-44, 81-68.