Οι αντίπαλοι της Εθνικής Νέων στο Eurobasket 2017 (pics)
Τις ομάδες που θα αντιμετωπίσει στο Eurobasket 2017 που θα γίνει στην Κρήτη (15-23/07) έμαθε η Εθνική Νέων Ανδρών, μετά την κλήρωση που έγινε σήμερα (10/12) στην Πράγα.
Έτσι, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου τοποθετήθηκαν στον Α' Όμιλο και θα τεθούν αντίπαλοι με τις Τσεχία, Σουηδία και Γερμανία.
Αναλυτικά:
Α’ Όμιλος: Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία, Ελλάδα
Β’ Όμιλος: Μαυροβούνιο, Ισλανδία, Γαλλία, Τουρκία
Γ’ Όμιλος: Ουκρανία, Ισραήλ, Λετονία, Λιθουανία
Δ’ Όμιλος: Ιταλία, Σλοβενία, Ισπανία, Σερβία
H κλήρωση του #FIBAU20Men A´ Κατηγορίας που θα φιλοξενηθεί στην Κρήτη (Ρέθυμνο, Χανιά, Ηράκλειο) 15-23/7. pic.twitter.com/dxeF92fsWN
— Hellenic Basketball (@HellenicBF) 10 Δεκεμβρίου 2016
Οι υπόλοιπες κληρώσεις
Ευρωπαϊκό U18
Η κλήρωση για το Ευρωπαϊκό U18 θα πραγματοποιηθεί τον Ιανουάριο στα γραφεία της FIBA, καθώς το Eurobasket 2016 θα γίνει 16-22 Δεκεμβρίου στην Σαμψούντα της Τουρκίας.
Ευρωπαϊκό U16 Ανδρών Β’ Κατηγορίας (Σόφια, Βουλγαρία, 10-19/8)
Α’ Όμιλος: Ισλανδία, Βέλγιο, Ελλάδα, Λευκορωσία, Ρουμανία, Αυστρία
Β’ Όμιλος: Κύπρος, Ολλανδία,Πολωνία, Δανία, Ουκρανία,Βουλγαρία
Γ’ Όμιλος: Ισλανδία, Τσεχία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Νορβηγία, Σλοβακία, Ουγγαρία
Δ’ Όμιλος: Κόσοβο, Γεωργία, Μ. Βρετανία, Λουξεμβούργο, ΠΓΔΜ, Πορτογαλία
H κλήρωση του #FIBAU16Europe Ανδρών, Β' Κατηγορίας pic.twitter.com/uebU6oeu14
— Hellenic Basketball (@HellenicBF) 10 Δεκεμβρίου 2016
Ευρωπαϊκό U18 Γυναικών Α’ Κατηγορίας (Σοπρόν, Ουγγαρία, 5-13/8)
Α’ Όμιλος: Σερβία, Σουηδία, Ισπανία, Κροατία
Β’ Όμιλος: Ουγγαρία, Ελλάδα, Λετονία, Τουρκία
Γ΄Όμιλος: Ρωσία, Σλοβενία, Τσεχία, Λιθουανία
Δ’ Όμιλος: Γαλλία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ιταλία, Βέλγιο
H κλήρωση της Α' Κατηγορίας #FIBAU18Europe Γυναικών (Σοπρόν, Ουγγαρία) pic.twitter.com/OrSS3SmR1e
— Hellenic Basketball (@HellenicBF) 10 Δεκεμβρίου 2016
Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών Β’ Κατηγορίας (Εϊλάτ, Ισραήλ, 8-16/7)
Α’ Όμιλος: Γερμανία, Ισλανδία, Σλοβακία, Τσεχία, Ελλάδα,Ουκρανία
Β’ Όμιλος: Ρουμανία, Ισλανδία, Ισραήλ, Κροατία, Μεγάλη Βρετανία, Λευκορωσία
H κλήρωση της Β' Κατηγορίας του #FIBAU20Europe Γυναικών, που θα διεξαχθεί στο Εϊλάτ του Ισραήλ pic.twitter.com/L7PCUT628U
— Hellenic Basketball (@HellenicBF) 10 Δεκεμβρίου 2016
Ευρωπαϊκό U16 Γυναικών Β’ Κατηγορίας (ΠΓΔΜ, Σκόπια, 17-26/8)
Α’ Όμιλος: Πορτογαλία, Φινλανδία, Βουλγαρία, Νορβηγία, Εσθονία
Β’ Όμιλος: Βέλγιο, Σλοβενία, Ιρλανδία, Ουκρανία, ΠΓΔΜ, Μολδαβία
Γ’ Όμιλος: Σουηδία, Ελλάδα, Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Ισραήλ
Δ’ Όμιλος: Σλοβακία, Μ. Βρετανία, Δανία, Ελβετία, Αλβανία, Βοσνία Ερζεγοβίνη
H κλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 Γυναικών (Β' Κατ.), που θα διεξαχθεί στην ΠΓΔΜ pic.twitter.com/7UUQU6LyxX
— Hellenic Basketball (@HellenicBF) 10 Δεκεμβρίου 2016
Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.