Μπασκόνια - Νταρουσάφακα 73-52

Η απολαυστική Μπασκόνια (7-4) σκόρπισε την Νταρουσάφακα (5-6) με 73-52 κι έκανε το 5-1 στη Fernando Buesa Arena, μολονότι παρατάχθηκε με 10 παίκτες!

Ο Αντρέι Μπαρνιάνι τέθηκε νοκ άουτ ωστόσο η απουσία του πρώην ΝΒΑer δεν επηρέασε την Μπασκόνια! Τουναντίον, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη επί της Νταρουσάφακα, ανέβηκε στο 7-4 στην regular season κάνοντας το 5-1 στη Βιτόρια. Έτσι, η μοναδική εντός έδρας ήττα των Βάσκων παραμένει το 90-95 από τον Ολυμπιακό στις 27 Οκτωβρίου! Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 19 πόντους στο α' ημίχρονο, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Νταρουσάφακα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, προηγήθηκε 8-2 με τον Λάρκιν, έκανε double-score με τον Χάνγκα (14-7, 7'21") κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-9. Ο Βόιτμαν έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-11, 13'30") ενώ η ομάδα του Σίτο Αλόνσο προηγήθηκε με +18 πόντους, όταν ο Κιμ Τιγί διαμόρφωσε το 31-13 στα 3'54" για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στη Fernando Buesa Arena!

Τελικά η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-19, κυριαρχώντας πλήρως σε όλους τους τομείς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ενώ ο Μπομπουά διαμόρφωσε το 42-21 (21'18"). Ο Κλάιμπουρν μείωσε σε 46-27 όμως οι Βάσκοι έκαναν σερί 7-0 (53-27) κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 54-33. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο τέμπο, δεν απειλήθηκαν ποτέ από την Νταρουσάφακα και πανηγύρισαν τη νίκη με 73-52.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια κυριάρχησε κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ έχοντας 47 (τα 10 επιθετικά) αντί 28 της Νταρουσάφακα, περιόρισε τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων και δέχτηκε μόλις 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν ήταν πρώτος σκόρερ των Βάσκων με 14 πόντους, ενώ είχε ακόμα 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 24'42". Ο Βόιτμαν άγγιξε το double-double με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Τορνίκε Σενγκέλια είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπραντ Ουοναμέικερ έμεινε στο παρκέ για 25'01", έχοντας μόλις 3 πόντους με 3/6 βολές, 0/6 δίποντα και 0/5 τρίποντα!

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η αμυντική λειτουργία της Μπασκόνια στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου η ομάδα του Σίτο Αλόνσο δέχτηκε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και 10 στη δεύτερη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άνταμ Χάνγκα βοήθησε την Μπασκόνια με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΤI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τίποτα, η Νταρουσάφακα την απόδοσή της στο α' ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Βόιτμαν αστόχησε στην ελεύθερη βολή όμως μάζεψε ο ίδιος την μπάλα και τελείωσε τη φάση με κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 37-19, 54-33, 73-52.