Ολυμπιακός - ΑΕΚ 78-67 (pics)

Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα (78-67), έπαιξε καλό μπάσκετ και έμεινε μόνος αήττητος στην Basket League.

Παρά το γεγονός πως δεν είχαν περάσει καν 48 ώρες από την εντός έδρας ήττα από την Μακάμπι, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με καλό μπάσκετ (παρά την κούραση) νίκησε την ΑΕΚ με 78-67 και σταμάτησε το αήττητο των «κιτρινόμαυρων».

Με πρωταγωνιστές τους Ματ Λοτζεσκι (17π., 5ρ.), Ιωάννη Παπαπέτρου (9π., 5ρ.), Βασίλη Σπανούλη (10π., 9ασ.) και Κεμ Μπιρτς (12π., 10ρ.) οι Πρωταθλητές δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και νίκησαν με άνεση με τη διαφορά να φτάνει τους 21 πόντους (74-53, 35’).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, συγκεντρωμένος και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα βρέθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων (5-15) η οποία λίγο αργότερα έφτασε τους 13 πόντους (23-10, 8’) χάρη στον Γιώργο Πρίντεζη (10π.). Η είσοδος του Δημήτρη Μαυροειδή βελτίωσε αρκετά την εικόνα των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα η ΑΕΚ με σερί 0-7 μείωσε (26-23, 13’), αλλά Παπαπέτρου και Λοτζέσκι σκόραραν με ευκολία και έτσι οι Πειραιώτες έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά πόντων (41-29, 18’). Ο Μάικλ Ντίξον όμως ξεδίπλωσε το επιθετικό του ταλέντο και βοήθησε και πάλι την ΑΕΚ να ρίξει κάπως τη διαφορά.

Το μπάσκετ στη μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν κακό. Οι δύο ομάδες έκαναν συχνά λάθη, αστοχούσαν στοιχεία τα οποία δεν διαφοροποίησαν την κατάσταση στο σκορ κι ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα πάντα γύρω από τους 8 πόντους. Στο τελευταίο δίλεπτο Βασίλης Σπανούλης και Έρικ Γκριν ευστόχησαν διαδοχικά σε τρίποντα και το σκορ έγινε 59-44 (28’). Η ΑΕΚ εξαφανίστηκε για ανεξήγητο λόγο από το παρκέ, οι Πειραιώτες έπαιρναν διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ τα οποία μετουσίωναν σε καλάθια και η περίοδος έκλεισε με το σκορ 65-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ. Η ΑΕΚ προσπάθησε με ατομικές κυρίως ενέργειες να μειώσει και τα κατάφερε, αλλά όχι σε σημαντικό βαθμό. Ποτέ αυτή δεν έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να διατηρούν τη συγκέντρωσή τους και να μην προβληματίζονται μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε δίποντα (53%-38%), σε τρίποντα (38%-31%), στα ριμπάουντ (45-33) και στις ασίστ (20-9).

Στα αξιοσημείωτα οι 11 τάπες των Πειραιωτών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος όλων ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (4/7δ., 3/6τρ.,), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κόψιμο.

Ο Κεμ Μπιρτς τελείωσε με double double (12π. με 4/5δ. και 4/6β., 10ρ. και 3 κοψίματα) ενώ ο Βασίλης Σπανούλης είχε 10 πόντους (2/4δ., 2/4τρ.) και 9 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ιβάνοβιτς σε 16:32 είχε 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Κακός και ο Μιλόσεβιτς με 1/6 σουτ, ένα ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 16-4 μετέτρεψε το 49-42 σε 65-46 και ουσιαστικά τελείωσε τον αντίπαλο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν καταπληκτικός, βοήθησε με την απόδοσή του στην δεύτερη περίοδο να πάρει διαφορά ο Ολυμπιακός και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κοψίματα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έφυγε στον αιφνιδιασμό και παρά την πίεση στον αέρα, έσπασε τη μέση του και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι της ΑΕΚ.

Εντυπωσιακό κι ένα κόψιμο του Δημήτρη Μαυροειδή στον Ντάνιελ Χάκετ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός το γεγονός πως πέρασε ένα ακόμη ματς με τον Πάτρικ Γιανγκ να μην βοηθά.

Η ΑΕΚ βασικά τον τραυματισμό του Κώστα Βασιλειάδη στο τέλος και τις 10 χαμένες βολές (17/27).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67