ΗΤΤΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Φράπορτ Σκάιλαϊνερς - Άρης 81-74

Ο Άρης (4-2) προηγήθηκε με +10 (52-62) στο 31:12, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στη Γερμανία και ηττήθηκε από τους Σκάιλαϊνερς (3-3) με 81-74.

Ο 'Αρης έχασε κυριολεκτικά τη νίκη μέσα από τα χέρια του, καθώς δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει κιόλας από το πρώτο δεκάλεπτο (+10, 10-20) και τελικώς ηττήθηκε από τους Φράπορτ Σκάιλαϊνερς με 81-74, για την 6η αγωνιστική του Champions League, φτάνοντας στο δεύτερο σερί άσχημο αποτέλεσμα στη διοργάνωση, μετά την ήττα από την Νίμπουρκ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε τα απανωτά λάθη της γερμανικής ομάδας στην αρχη, είχε το «πάνω» χέρι σε τρία δεκάλεπτα, ενώ είχε σε πολύ καλή μέρα τους Τζένκινς και Μπάκνερ, των οποίων η παρουσία, ωστόσο, δεν έφτανε, ώστε να πάρουν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη το «διπλό» από την Γερμανία. Εξαιρετική εμφάνιση από τους γηπεδούχους έκανε η τριάδα Βον, Σιλντς και Ιμπάκουε, με τον τελευταίο να γίνεται πρωταγωνιστής στην τελευταία περίοδο, καθώς με ατομικό σερί 8-0 έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (68-65, 04:54).

Οι «κίτρινοι» έλεγχαν το ρυθμό του ματς εξαρχής κι έφτασαν γρήγορα σε ένα σερί 7-0 (07:55), με πρωταγωνιστή τον Τζένκινς. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μόλις έβαλαν το πρώτο καλάθι (06:29) πήραν ψυχολογία και μείωσαν στον έναν πόντο με τον Σιλντς (6-7. 05:35). Έπειτα ο Άρης διατήρησε μια διαφορά +7 με τρίποντο του Ξανθόπουλου (8-15, 03:25) και βολές του Γιάνκοβιτς (10-17, 01:25), με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να εκμεταλλεύονται τα λάθη των Γερμανών. Στη λήξη της πρώτης περιόδου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε το double score (10-20), μετά από 2/2 βολές του Μπάκνερ.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του «Αυτοκράτορα» έκαναν τα... εύκολα, δύσκολα, καθώς οι Σκάιλαϊνερς έφτασαν πολύ κοντά στο σκορ με βολές του Βον και τρίποντο του Γκρέιβς (21-24, 06:36). Κάπου εκεί ο τεχνικός των «κιτρίνων» κάλεσε τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του. Στο 04:24 ο Ζάρας μπήκε στο παρκέ και με τρίποντο «άνοιξε» πάλι την ψαλίδα του σκορ (21-29). Ο Μπάκνερ διατήρησε τη διαφορά στους +8 (23-31, 03:18), ωστόσο ο Μόρισον πλησίασε σε 29-33 (02:04). Στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Γκρέιβς ευστόχησε σε τρίποντο κι έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 34-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μόρισον να καρφώνει εντυπωσιακά στην μπασκέτα και να μειώνει ξανά στον έναν πόντο (36-37, 09:09). Μετά από δύο λεπτά αδράνειας για τον Άρη, ο Γκρέιβς κατάφερε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά στο ματς σε 39-39 (07:14). Παρόλα αυτά, οι Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς και Τζένκινς «έχτισαν» ξανά μια διαφορά κι έφτασαν στο 39-47 (04:48). Ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές διατήρησε το +8 (44-52, 02:10) και λίγο αργότερα, η εξαιρετική συνεργασία του Μπάκνερ με τον Τζένκινς πήγε το σκορ στο 48-55, με τρίποντο του δεύτερου. Ο Ιμπάκουε με 2/2 βολές μείωσε στους πέντε πόντους, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Κι ενώ όλα έμοιαζαν εύκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες των Σκάιλαϊνερς είχαν διαφορετική γνώμη, καθώς μετέτρεψαν το ματς σε ντέρπι. Οι Γιάνκοβιτς και Ζάρας με τρίποντα έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά πόντων (+10, 52-62, 08:48), όμως οι Γκρέιβς και Σιλντς πλησίασαν πάλι στο σκορ (60-62, 06:47). Το έμμεσο τρίποντο του Κάμινγκς (60-65, 06:22) δεν έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία στους «κίτρινους», ώστε να διατηρήσουν τη διαφορά. Ο Ιμπάκουε, στην πορεία, έγινε ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους κι με ένα ατομικό σερί 8-0, έβαλε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (68-65, 04:54). Ο Τζένκινς με δύο τρίποντα έδωσε ξανά προβάδισμα στον Άρη (68-71) κι ο Μπάκνερ με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 71-73. Το παιχνίδι-θρίλερ δεν είχε τελειωμό, καθώς ο Μόρισον κι ο Βον πήραν προβάδισμα για ακόμα μια φορά (76-73. 01:12) κι ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ. Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς, με τον Γκρέιβς να επισφραγίζει τη νίκη (81-74) για τους Σκάιλαϊνερς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Σκάιλαϊνερς βελτίωσαν το ποσοστό τους στις ελεύθερες βολές με 24/31 (77.42%), έναντι 15/21 (71.43%.) Επίσης, οι γηπεδούχοι πήραν περισσότερα ριμπάουντ (33-28).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιμπάκουε ήταν αυτός που άλλαξε τη ροή του ματς, καθώς έκανε σερί 8-0 (68-65, 04:54 πριν το φινάλε). Επίσης, ο παίκτης των Σκάιλαϊνερς είχε συνολικά 14 πόντους (1/1 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και δεν έχασε καμία από τις βολές που εκτέλεσε (6/6). Ακόμη, μάζεψε και 5 ριμπάουντ, στα 16 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γουίλ Κάμινγκς σε 17:53 λεπτά είχε 6 πόντους (2/6 δίποντα, 2/3 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 8-0 σερί που έκανε ο Ιμπάκουε για τη γερμανική ομάδα που της έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα, κι έκτοτε οι παίκτες του Χέρμπερτ επέδειξαν την κατάλληλη ψυχραιμία, ώστε να το διατηρήσουν και να πάρουν το καλό αποτέλεσμα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Βον σε 35:58 είχε 16 πόντους (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη και 4 κλεψίματα. Επίσης, και ο Σιλντς είχε σημαντική συμβολή στη νίκη των Σκάιλαϊνερς, καθώς σε 31:46 μέτρησε15 πόντους (7/9 δίποντα, 1/1 βολές), 2 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τη διψήφια διαφορά που κατάφερε να πάρει ο Άρης δύο φορές στο ματς (10-20, 52-62) και τα 22 λάθη που έκαναν (έναντι 20 του Άρη). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (33.33% έναντι 38.89%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα alley oop καρφώματα του Μπάκνερ, μετά τις ασίστ του Τζένκινς.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74.