Όλντενμπουργκ - ΠΑΟΚ 67-62 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου

Ο ΠΑΟΚ άρχισε ονειρικά απέναντι στην Όλντενμπουργκ, αλλά με απανωτά λάθη στο τέλος γνώρισε την πέμπτη σερί ήττα του και την τρίτη στο Champions League (67-62).

Ο ΠΑΟΚ επέτρεψε στην Όλντενμπουργκ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε απανωτά χαζά λάθη. Έξι στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, 8 συνολικά και ο Κβάλε... καθάρισε τη νίκη, αφού στην κρίσιμη επίθεση του ΠΑΟΚ η μπάλα δεν βρήκε τον «ζεστό» Μπράιαντ, αλλά τον Απόλλωνα Τσόχλα που αστόχησε σε... σκοτωμένο τρίποντο.

Η Όλντενμπουργκ έχει αποδειχθεί καλή οικοδεσπότης. Δύο εντός έδρας αναμετρήσεις στο Champions League, δύο ήττες. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την φιλοξενία των γηπεδούχων κι έκανε καλό ξεκίνημα. Έτρεξε επιμέρους σκορ 1-13 (6'), έπαιξε καλή άμυνα και με τη γερμανική ομάδα να μην βρίσκει στόχο ούτε με αίτηση έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (11-24 στο 10').

Και κάπου εκεί... ματιάσαμε τον ΠΑΟΚ. Η ελληνική ομάδα «κόλλησε» επιθετικά, χαλάρωσε στην άμυνά της και είδε την Όλντενμπουργκ να τρέχει σερί 12-0! Το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο ήρθε με την είσοδο του Κλάντον στο παρκέ που έδωσε την ασίστ στον Τέιλορ (23-26 στο 15'). Σερί 0-6 κι η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (27-33 στο 20').

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν να κάνουν στην τρίτη περίοδο ήταν να μειώσουν για τέταρτη φορά στον πόντο.

Στη συνέχεια όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ο ΠΑΟΚ έκανε διαδοχικά λάθη, άστοχες επιθέσεις και με σερί 4-0 η Όλντενμπουργκ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (54-51 στο 32'). Ο Μπράιαντ που ήταν άποντος μέχρι εκείνο το σημείο... απαντούσε κάθε φορά που οι γηπεδούχοι περνούσαν μπροστά. Τα λάθη όμως συνεχίστηκαν. Στα 39'' ο Χρυσικόπουλος έκανε μεταφορά μπάλας (οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ θεωρούν τραβηγμένο το σφύριγμα), ο Κβάλε έκανε το 65-62 και ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε time out. Ωστόσο, αυτό που είχε σχεδιάσει δεν βγήκε. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Απόλλωνα Τσόχλα που στα -14'' αστόχησε σε τρίποντο, οι παίκτες άργησαν να κάνουν φάουλ κι ο Κβάλε με 2/2 βολές «καθάρισε» τη νίκη στα -6,2''.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Όλντενμπουργκ ακόμα κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να μην χάσει επαφή με το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟΚ και είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαν Κβάλε ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ και έβαλε τους κρίσιμους πόντους για τους Γερμανούς. Ο ψηλός των γηπεδούχων είχε 16 πόντους (6/8 δίποντα, 4/6 βολές) και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ έκανε 1 λάθος σε 20:49.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος βρέθηκε σε κακή βραδιά. Σε 13:34 είχε 0/2 σουτ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το άστοχο σουτ του Απόλλωνα Τσόχλα και οι 2/2 βολές του Κβάλε (67-62 στα 39:55).

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Μασενάτ βοήθησε σε κρίσιμα σημεία και είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, έδωσε και 2 ασίστ, έκανε και 2 λάθη σε 26:21.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κλάντον ήθελε να βάλει τον ΠΑΟΚ μπροστά... αλλά δεν υπολόγισε στην τάπα του Κράμερ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η γερμανική ομάδα την πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ το 12-0 που δέχτηκε στην αρχή της δεύτερης περιόδου, τις 7 χαμένες βολές και τα 23 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62