Λαύριο - Ολυμπιακός 64-80 (pics)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Λαύριο με 64-80 παίζοντας απόλυτα σοβαρά σε άμυνα κι επίθεση παρά τη διαφορά δυναμικότητας των ομάδων.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και παρέμεινε αήττητος στην Basket League επικρατώντας του Λαυρίου με 64-80. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ήταν απόλυτα σοβαροί και στις δύο πλευρές του γηπέδου για 30', έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα μέχρι τότε κι έδειξαν να μην έχουν παρασυρθεί από το «διπλό» απέναντι στον Παναθηναϊκό. Γενικότερα έδειξαν συγκέντρωση όμοια με αυτή που απαιτούν οι αγώνες της Euroleague.

Οι Πειραιώτες έδειξαν πολύ μεγάλη σοβαρότητα και συγκέντρωση στην πρώτη περίοδο. Άπλωσαν την άμυνά τους σε όλο το γήπεδο, άσκησαν πίεση στους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 10-19. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε πολλές αλλαγές θέλοντας να ξεκουράσει βασικούς του παίκτες (Σπανούλης, Πρίντεζης), ωστόσο οι παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο βοήθησαν αρκετά. Με τέσσερα τρίποντα (Λοτζέσκι 2, Παπανικολάου, Γκριν) η διαφορά έπιασε τους 16 πόντους (16-32, 16'). Σε εκείνο το σημείο Χάμιλτον, Γιαννακόπουλος και Πάντερ σκόραραν και έτσι το Λαύριο έριξε τη διαφορά (22-32, 18').

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο έκανε την προσπάθειά του με πρωταγωνιστή τον Πάντερ, ωστόσο η ποιότητα του Ολυμπιακού του επέτρεψε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και με τον Μάντζαρη εύστοχο (8π. σε ένα δίλεπτο) να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (36-58, 26').

Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες εμφάνισαν δείγματα χαλάρωσης και φυσικά οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Με επιμέρους 14-1 το σκορ έγινε 60-67 (35') αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο τα πάντα διορθώθηκαν με αποτέλεσμα η νίκη με 64-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα με εξαίρεση το πεντάλεπτο 30' με 35'. Οι Πειραιώτες είχαν 14 περισσότερα ριμπάουντ, σούταραν καλά από τα 6.75 (10/23, 43%) κι έδωσαν τις διπλάσιες ασίστ (9-18).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ματ Λοτζέσκι (24:51) είχε 11 πόντους (1/1δ., 3/6τρ.), 5 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Πολύ καλός και ο Γιώργος Πρίντεζης (14:49) με 11 πόντους (3/5δ., 1/2τρ., 2/4β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στα 10:31 που έπαιξε είχε 3 πόντους και μία ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Μπολντς μείωσε σε 60-67. Ένα καλάθι και φάουλ του Χάκετ κι ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έδωσαν αέρα 13 πόντων στην ομάδα τους βάζοντας τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε 16:40 είχε 8 πόντους (1/1δ., 2/2τρ.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τους 27 πόντους που πήρε από τους βασικούς του (34 οι αναπληρωματικοί) και ο Ολυμπιακός τις 16/26 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σάκης Γιαννακόπουλος δημιούργησε ρήγμα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, πάσαρε ψηλά στον Κοξ ο οποίος κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο για το 20-32.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80