ΑΕΚ - Προμηθέας 76-60

Στέλλα Παπαδοπούλου

H AEK... άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Προμηθέα (76-60), έκανε το 7/7 και πηγαίνει αήττητη στο ΣΕΦ (26/11, 19:00).

Μετά το κακό πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να την απειλήσει περισσότερο. Η Ένωση δέχτηκε 40 πόντους στο πρώτο μέρος, τους μισούς στο δεύτερο και ισοφάρισε το περσινό της ρεκόρ με 7/7 νίκες στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος!

Πλέον, έχει αρχικά την εντός έδρας αναμέτρηση με την Παρτιζάν (23/11) πριν φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό (26/11).

Ο Γιούρι Ζντοβτς είχε προειδοποιήσει πως απέναντι στον Προμηθέα δεν θα έχουν εύκολο έργο και δεν έπεσε έξω. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα παρουσιάστηκε καλύτερη δεν επέτρεψε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ και έχοντας πετύχει δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα έδειχνε πως είχε αυτοπεποίθηση.

Η ΑΕΚ... επέμενε για ακόμα ένα παιχνίδι στις επιλογές έξω από τα 6,75μ. (3/12 τρίποντα στο 20'), ενώ ο Προμηθέας δεν δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι της.

Οι Πατρινοί μπήκαν στο παιχνίδι... ζεστά και με αρκετές προσπάθειες από τον Σαρικόπουλο έτρεξαν σερί 0-7, ενώ ο Τσαλμπούρης που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός δεν κατάφερε ν' ανταποκριθεί. Ο Βασιλειάδης... ξεκόλλησε την Ένωση, ο Μαυροειδής έδωσε μερικές ανάσες, αλλά οι Κλαρκ (11π. στο 20') και Φαγέ (10π. στο 20') οδηγούσαν την ομάδα τους. Την ώρα που ο Ντίξον μετρούσε 4 άστοχα τρίποντα (1/6 σουτ στο 20').

Παρόλα αυτά παίζοντας καλή άμυνα κατά διαστήματα οι γηπεδούχοι κατάφεραν με καλάθια των Μαυροειδή και Μιλόσεβιτς να πάνε στ' αποδυτήρια στο -2 (38-40).

Ο Μιλόσεβιτς επέτρεψε στην ΑΕΚ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στα μέσα της τρίτης περιόδου με 4 προσωπικούς πόντους (47-45 στο 25'). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, ενώ τα τρίποντα μπορεί να τους πληγώνουν, ωστόσο όταν μπαίνουν τους δίνουν ώθηση. Ένα εύστοχο από τον Ουίλιαμς... με τη δεύτερη προσπάθεια, άλλο ένα από τον Ιβάνοβιτς και η ΑΕΚ άρχισε να χτίζει διαφορά.

Οι Φαγέ και Κλαρκ δεν συνέχισαν την καλή επιθετική εμφάνιση του πρώτου μέρους και η ΑΕΚ με πρώτους σκόρερ τους Βασιλειάδη (19π.), Μαυροειδής (15π.), Μιλόσεβιτς (13π.) έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε 3/12 τρίποντα, όσα έβαλε στην τρίτη περίοδο που βελτίωσε την άμυνά της. Ο Μιλόσεβιτς έκανε καλή δουλειά στη... μάχη των ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 14-5 (57-45 στο 28') πήρε τη διαφορά που ήθελε για να κάνει το 7/7. Παράλληλα, η Ένωση κράτησε στους 8 πόντους τον Προμηθέα στην τρίτη περίοδο και στους 12 στην τέταρτη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Kώστας Βασιλειάδης μπήκε από την αρχή του αγώνα με αυτοπεποίθηση και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, 1/1 δίποντα, 5/6 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε κι 1 λάθος σε 29:56.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι Φαγέ και Κλαρκ ήταν οι κορυφαίοι στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος όμως η άμυνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε και δεν τους επέτρεψε να συνεχίζουν το έργο τους.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Mε το σκορ να είναι στο +9, η ΑΕΚ έτρεξε σερί 5-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου κι ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 (62-48).

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς μάζεψε κρίσιμα ριμπάουντ και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε στην ομάδα του την... ώθηση που χρειαζόταν. Σε 20:30 είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τζόνσον πήρε τα βήματα και κάρφωσε μπροστά στον Μαυροειδή (23-31 στο 13').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Προμηθέας ότι δεν κατάφερε να κοντράρει περισσότερο τους γηπεδούχους μετά το καλό πρώτο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60