Αρμάνι Μιλάνο - Μπασκόνια 88-76 (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο (4-3) επιβλήθηκε της Μπασκόνια (4-3) με 88-76 και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη regular season.

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Βάσκους που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τορνίκε Σενγκέλια στην τρίτη ήττα τους στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν 14-15 με το τρίποντο του Τιγί (7'06") ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-2 ως το φινάλε της πρώτης περιόδου στο Mediolanum Forum και προηγήθηκαν 27-17 στο 10', με κορυφαίο σκόρερ τον Αλεσάντρο Τζεντίλε ο οποίος σημείωσε 7 πόντους με 7/8 βολές σε αυτό το διάστημα. Ο Ρακίμ Σάντερς έκανε το 36-21 στο 13'33" ενώ ο Μίλαν Μάτσβαν εκτόξευσε τη διαφορά στο +18, κάνοντας το 41-23 στα 4'33" για το τέλος του ημιχρόνου στο Μιλάνο!

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τους Τιγί, Μπαρνιάνι (45-33) ωστόσο οι Ιταλοί πήγαν στο αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-35 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ρίκι Χίκμαν. Το δίδυμο των Λάρκιν, Βόιτμαν ανέβασε στροφές στη τρίτη περίοδο (64-53, 27'49") ενώ ο Γιάκα Μπλάζιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, για το 72-56 αλλά μέχρι εκεί. Η Μπασκόνια δεν κατάφερε να απειλήσει, ουσιαστικά, την Αρμάνι Μιλάνο που έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 88-76.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια επέμεινε στο μακρινό σουτ (6/22 τρίπ., 27.3%) και στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα των Λάρκιν, Μπαρνιάνι, Βόιτμαν για να ανατρέψει την κατάσταση στο Mediolanum Forum. Παρ' όλα αυτά η Αρμάνι δεν απειλήθηκε ποτέ από τους Βάσκους κι έφτασε στην εύκολη νίκη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρακίμ Σάντερς ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Αρμάνι Μιλάνο κόντρα στην Μπασκόνια. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους (2/4 βολ., 4/6 δίπ., 3/5 τρίπ.) και 3 ριμπάουντ σε 27'42". Λύσεις στην επίθεση έδωσε κι ο έμπειρος Ρίκι Χίκμαν (13π.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο Γάλλος γκαρντ είχε 6 πόντους με 2/2 βολές, 2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2 λάθη σε 20'03".

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπασκόνια μείωσε σε 64-53 στο 27'49" όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την Αρμάνι Μιλάνο που βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ και διατήρησε το προβάδισμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν είχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 22'02".

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα 16 λάθη, η Μπασκόνια την απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο που επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο διαγωνισμός... καρφωμάτων μεταξύ Μπαρνιάνι και Χάνγκα!

Tα δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 72-56, 88-76.