Άρης - Μπάνβιτ 84-78 (vid & pics)

Ο Άρης πέτυχε τεράστια νίκη επί της Μπάνβιτ με 84-78 και συνεχίζει αήττητος στο Basketball Champions League, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην πρώτη ήττα τους!

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης του Άρη στην τρίτη περίοδο ενώ ο Γουίλ Κάμινγκς ήταν εκείνος που τελείωσε τη... δουλειά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που πανηγύρισε τη νίκη κόντρα σε ένα από τα φαβορί για διάκριση στη διοργάνωση, διευρύνοντας παράλληλα το νικηφόρο σερί του στο Basketball Champions League.

Ο αγώνας

Ο Άρης ξεκίνησε με βασικούς τους Μαρμπλ, Τζένκινς, Κάμινγκς, Μπάκνερ και Ντραγκίσεβιτς απέναντι στην Μπάνβιτ που βρήκε λύσεις στην επίθεση με το δίδυμο των Θίοντορ, Βίντμαρ και προηγήθηκε 2-7, στο 3'. Μάλιστα ο Βίντμαρ έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 8-18 με 2/2 βολές και υποχρεώνοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Άρης είχε 1/2 βολές (50%), 2/6 δίποντα (33.3%), 1/2 τρίποντα (50%) και 4 λάθη στα πρώτα 7 λεπτά του ματς κόντρα στους Τούρκους που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (10-22, 8') ενώ η Μπάνβιτ έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-24.

Τι ακολούθησε; Ένα απίθανο ξέσπασμα από τον Άρη με μπροστάρη τον Βλάντο Γιάνκοβιτς! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα, έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε 28-24! Εν τέλει η Μπάνβιτ ανέκτησε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-38. Ο Γιάνκοβιτς έκλεισε το πρώτο μέρος με 11 πόντους (3/4 βολ., 4/7 δίπ., 0/1 τρίπ.) και 5 ριμπάουντ σε 15'31" συμμετοχής για τον Άρη που κατέβασε 7 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Μπάνβιτ στηρίχτηκε στις πρωτοβουλίες του Τσάπελ (7π.) στο β' δεκάλεπτο.

Γιάνκοβιτς και Μαρμπλ συνέχισαν στο ίδιο... τέμπο για τον Άρη όμως η Μπάνβιτ βρήκε λύσεις με τους Τσάπελ, Θίοντορ και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε για τρεις κι έκανε το 56-52 αλλά ο Μουτάφ απάντησε με πέντε σερί πόντους για το 56-57 (28'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Θίοντορ που έγραψε το 60-61 και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία λεπτά! Ο Κάμινγκς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του κόντρα στους Τούρκους που διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα χάρη στα επιθετικά ξεσπάσματα του Θίοντορ. Παρ' όλα αυτά, ο Άρης έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε 76-71 στα 3'26" για το φινάλε αλλά ο Τσάπελ ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-74 με... χέρι πάνω του!

Η Μπάνβιτ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τσάπελ (77-78, 2.16), αλλά ο Άρης απάντησε με τους Κάμινγκς, Μπάκνερ και προηγήθηκε με 81-78 στα 1'18". Ο Τσάπελ αστόχησε σε τρίποντο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν καλή άμυνα με τον Κάμινγκς πάνω στον Θίοντορ, πήραν την κατοχή στα 23.7" και ο Αμερικανός γκαρντ του Άρη έγραψε το τελικό 84-78 με 3/4 βολές στο φινάλε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά το ματς, δεν έπαιξε καλή άμυνα ωστόσο βελτιώθηκε στη συνέχεια, έβαλε πίεση στον αντίπαλο πλέιμεικερ και άλλαξε το μομέντουντ του αγώνα με την Μπάνβιτ. Επίσης οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση για τον Άρη! Ο 26άχρονος φόργουορντ έκανε double-double με 19 πόντους (5/6 βολές, 4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ σε 34'. Καθοριστική συμβολή είχε και ο Γουίλ Κάμινγκς με 16 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κούλιγκ έμεινε στο παρκέ για 17'08", έχοντας 3 πόντους με 1/2 βολές, 1/2 δίποντο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα του Άρη στις αρχές της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-0, προηγήθηκαν 28-24 και δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να ξεφύγουν στο σκορ που νωρίτερα είχαν προηγηθεί με +12 (10-22).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο τίτλος ανήκει στον Ντέβιν Μαρμπλ, ο οποίος βοήθησε την ομάδα του με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 29'34".

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Άρης την εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπάνβιτ τα δυο άστοχα τρίποντα του Θίοντορ στα τελευταία δευτερόλεπτα.