ΠΑΟΚ - Βιλερμπάν 61-67

Ο ΠΑΟΚ (2-2) σούταρε με 11% στα τρίποντα, έχασε 13 βολές και ήταν λογική η ήττα από τη Βιλερμπάν (2-2) με 61-67. Ένα καλάθι εντός παιδιάς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς.

Ο ΠΑΟΚ «έσπασε» τα καλάθια με άθλια ποσοστά και γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Βιλερμπάν με 61-67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στο παρκέ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα συνέχεια. Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον που μπήκε γρήγορα στο παρκέ στη θέση του εκνευρισμένου Χοτζ, δημιούργησε πολλά προβλήματα (11π. στο ημίχρονο) και με μία άμυνα ζώνης που επέλεξαν, η Βιλερμπάν ξέφυγε με 24-32 (16΄). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Λίνου Χρυσικόπουλου και κατάφερε να μειώσει πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Ο Κιθ Κλάντον στην τρίτη περίοδο σκόραρε 10 σερί πόντους με τελειώματα κάτω από το καλάθι και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 47-43 (28').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να παίζει μπάσκετ και ξεκίνησε ένα διαγωνισμό τριπόντων και βολών. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις ήταν άστοχος και η Βιλερμπάν κάνοντας τα απλά πράγματα στο παρκέ προηγήθηκε με 52-60. Το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο μπήκε 1:30 λεπτό πριν το τέλος και το τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα μείωσε σε 55-60. Οι Θεσσαλονικείς είχαν ευκαιρία να μειώσουν ακόμη περισσότερο, ωστόσο η αστοχία τους στις βολές ήταν εκνευριστική με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να φύγουν με τη νίκη από την Πυλαία.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Βασικά ο ΠΑΟΚ έχασε... Με 2/17 τρίποντα, 21/34 βολές, με 9 λιγότερα ριμπάουντ (37-46) και 7 λιγότερες ασίστ (11-18) δε γινόταν να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον υπέγραψε πριν λίγες μέρες στη Βιλερμπάν και αμέσως τη βοήθησε. Σε 29:03 είχε 17 πόντους (7/12δ., 0/2τρ., 3/4β.), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ σε 15:26 είχε 0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα κι ένα ριμπάουντ.

Ο Μπράιαντ σε 29:16 είχε 1/5 δίποντα και 0/6 τρίποντα!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τσόχλας έκανε λάθος πάσα με το σκορ στο 59-63, ο Σι κάρφωσε για το 59-65 και έληξε ουσιαστικά η αναμέτρηση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα τρίποντα (2/17), τις 13 χαμένες βολές, τα 16 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τις τραγικές επιλογές στην τελευταία περίοδο.

Η Βιλερμπάν επίσης τα τρίποντα (2/18).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 38΄ο Νουά πήγε να καρφώσει τη μπάλα στο καλάθι του ΠΑΟΚ, αλλά ο Κλάντον με εντυπωσιακό κόψιμο του το απαγόρευσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 31-35, 49-49, 61-67