Άρης - Ολυμπιακός 63-70 (pics)

Ο Ολυμπιακός με καταπληκτικούς τους Μπιρτς (10π., 12ρ., 4κοψ.) και Σπανούλη (13π., 11ασ.), πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Άρη με 63-70.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +16 (36-52) στην τρίτη περίοδο, ωστόσο ο Άρης μείωσε στο καλάθι (56-58, 32') χωρίς όμως να πετύχει κάτι καλύτερο. Οι νικητές είχαν σε εντυπωσιακή μέρα τους Κεμ Μπιρτς (10π., 12ρ., 4κοψ.) και Bασίλη Σπανούλη (13π.,11ασ.) ενώ από τους γηπεδούχους ο Τάντια Ντραγκίσεβιτς έκανε επίσης σπουδαία δουλειά (18π., 8ρ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και προηγήθηκαν με 8-1 (4'), ωστόσο ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα pick 'n' roll, ακούμπησε τη μπάλα στους ψηλούς του και κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες συναγωνίζονταν σε λάθη και χαμένα εύκολα καλάθια. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Άρης έχασε πλήρως τη συγκέντρωσή του και με 10 σερί πόντους (5 από Γκριν και 5 από Σπανούλη), οι Πρωταθλητές Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια με +10.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και με 2/2 τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου βρέθηκε στο +16 (36-52, 22'). Στα επόμενα λεπτά ο Τάντια Ντραγκίσεβιτς πήρε αρκετές επιθέσεις και δικαίως αφού με προσωπικά συνεχόμενα καλάθια βοήθησε την ομάδα του να μειώσει (43-52, 25'). Οι φιλοξενούμενοι ξαφνικά σταμάτησαν να παίζουν ορθολογικά και ξεκίνησαν έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων και φυσικά ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε κι άλλο (51-57, 29').

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν με τρίποντο του Τζένκινς σε 58-66 (31'), ωστόσο 2/2 τρίποντα (Αγραβάνης και Λοτζέσκι) και καλή άμυνα από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ανέβασαν πάλι τη διαφορά (56-66, 34'). Στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησαν ανορθόδοξα να ξαναμπούν στο ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία και βρήκε δύο μεγάλα σουτ όταν ο αντίπαλός του μείωσε στο καλάθι. Οι Πειριαώτες έμπαιναν πιστοί στο πλάνο τους στο τέλος σε αντίθεση με τον Άρη που έπαιξε πολύ βιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν καλύτερα σε δίποντα (29%-51%), τρίποντα (29%-34%) και πήραν 15 περισσότερους πόντους (19-34) από τους παίκτες που μπήκαν από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Δύο παίκτες με double double. Ο Κεμ Μπιρτς σε 29:09 είχε 10 πόντους (4/4δ., 2/4β.), μάζεψε 12 ριμπάουντ (5 επιθετικά) έκοψε 4 σουτ αντιπάλων κι έκανε 2 λάθη.

Απολαυστικός για μία ακόμη φορά και ο Βασίλης Σπανούλης (30:31) με 13 πόντους (2/3δ., 2/8τρ., 3/4β.), 11 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάικλ Τζένκινς σε 19:55 είχε 3 πόντους (0/3δ., 1/3τρ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 56-58, ο Δημήτρης Αγραβάνης σκόραρε από τα 8 μέτρα και ακολούθως ο Ματ Λοτζέσκι από τα 6.75.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κώστας Παπανικολάου έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και στα 15:53 είχε 9 πόντους (3/4τρ.), 3 ριμπάουντ και έπαιξε καλή άμυνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης τα 7/24 τρίποντα και τις βιαστικές επιλογές στα τελευταία 7'.

Ο Ολυμπιακός δύο σημαντικά νεκρά διαστήματα που απλά έκανε διαγωνισμό τριπόντων.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Έρικ Μπάκνερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, προσπάθησε να καρφώσει, αλλά ο Μπιρτς τον έκοψε εντυπωσιακά.

Πολύ όμορφο και το κάρφωμα του Ντραγκίσεβιτς στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν απέφυγε με προσποίηση τον αντίπαλό του και με μία ντρίμπλα κάρφωσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-44, 51-58, 63-70