Κύμη - Τρίκαλα 78-67

Η Κύμη κυριάρχησε απέναντι στα Τρίκαλα (78-67) και με τον Τζόρνταν Μόργκαν σε σπουδαία μέρα πήρε σημαντική νίκη για τη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Η Κύμη και τα Τρίκαλα συναντήθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Οι δύο ομάδες είχαν ως μοναδικό στόχο τη νίκη, αφού το παιχνίδι ήταν από αυτά που έχουν μπροστά τους το «πρέπει».

Η ομάδα της Θεσσαλίας όμως που παρουσιάστηκε με δύο νέα πρόσωπα, τον Πουλιανίτη από τον Άρη και τον Άτιτς από την ΑΕΚ, κατάφερε να κάνει μόνο μία καλή περίοδο (16-21). Ο γηπεδούχοι με καλή άμυνα πήραν μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μόργκαν να κάνει μεγάλη εμφάνιση ανέβασαν τη διαφορά ακόμα στους 21 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας και χάρις στην καλή της άμυνα δεν επέτρεψε στα Τρίκαλα να την απειλήσουν ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις, αν και ήταν αρκετά άστοχοι και κρατώντας μικρή διαφορά έφτασαν στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζορνταν Μόργκαν ήταν ο κορυφαίος στη νίκη της Κύμης με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 29:27.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιλβίντας Μπιρούτα έμεινε στους 3 πόντους με 0/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, είχε 2 λάθη, ωστόσο είχε 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν ο Λιποβί μείωσε στους 10 πόντους στην αρχή της τέταρτης περιόδου (58-48) οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 (64-48) και τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Ελ-Αμίν έμεινε στους 9 πόντους με 1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, αλλά έδωσε 6 ασίστ, είχε 2 κοψίματα, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα εκρηκτικό κάρφωμα του Μόργκαν με τα δύο χέρια!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα είχαν 8/29 τρίποντα και 7 χαμένες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67