ΑΕΚ - Ρέθυμνο 80-62 (pics)

Όταν το Ρέθυμνο την απείλησε η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και βρήκε ρυθμό στην επίθεση για να κάνει το 5/5 στην Basket League (80-62).

Η Μπεσίκτας σταμάτησε το αήττητο σερί της ΑΕΚ στις επίσημες υποχρεώσεις της και η Ένωση απέναντι στο Ρέθυμνο ήθελε να κάνει τα πράγματα... εύκολα. Τόσο για ν' ανακάμψει την ψυχολογία της εν όψει των επόμενων δύσκολων αναμετρήσεων με Σάσαρι (8/11, 21:00) και ΠΑΟΚ (12/11, 20:00), όσο για να ευχαριστήσει το κοινό της που μαζεύτηκε ξανά στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Άλλωστε, η ποδοσφαιρική αναμέτρηση με τον Ατρόμητο (19:30) βοήθησε αρκετά στην προσέλευση.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς όπως σε σχεδόν κάθε φετινό παιχνίδι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έχοντας καλή άμυνα... έπαιζε μόνη της στα πρώτα λεπτά. Το Ρέθυμνο κατάφερε να δώσει σημεία ζωής προς το τέλος της πρώτης περιόδου όταν ο Τάλτον με layup μείωσε σε 19-4 (7'). Η ΑΕΚ τελικά δεν κατάφερε να κάνει καλύτερη επίδοση από το πρώτο δεκάλεπτο στην Κύμη (29-6 στο 10') και η ομάδα του Τόνυ Κωνσταντινίδη έτρεξε σερί 0-8 (21-11).

Ο Γιούρι Ζντοβτς στο πρώτο μέρος έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του και η ομάδα του προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (19-2 στο 7'). Όταν το Ρέθυμνο πλησίασε (31-22 στο 14') η Ένωση έδειξε πως έχει περισσότερες λύσεις και με επιμέρους σκορ 8-1 (39-23 στο 16') πήγε με διαφορά ασφαλείας στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι... μάλλον καθησυχάστηκαν και έκαναν κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους σκορ 2-13 στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου (47-47 στο 24') έφερε ισορροπία και το παιχνίδι άρχισε από την αρχή!

Με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν ούτε στην τρίτη περίοδο, ενώ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε άστοχες επιθέσεις του Ρεθύμνου και με καλή άμυνα πήρε ξανά μικρή διαφορά. Ο Μιλόσεβιτς έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, ενώ με βολές του Ντίξον έκανε το +6 (57-51 στο 28'). Οι γηπεδούχοι έκαναν διαδοχικές κακές επιθέσεις, ωστόσο κρατούσαν τη διαφορά χάρις την άμυνά τους που τους ώθησε στην επίθεση για να φτάσουν στη νίκη.

Κορυφαίος ο Μιλόσεβιτς, καλή δουλειά έκαναν οι Ούκτις, Ντίξον και Βασιλειάδης, ενώ ο Κράβιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να έδειχνε φαβορί την ΑΕΚ, ωστότο το Ρέθυμνο είναι επικίνδυνη ομάδα και φρόντισε να κάνει come back στο δεύτερο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, αλλά ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και πέρασε στην αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο. Περιόρισε τους γηπεδούχους που όταν έφτιαξαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις και στην επίθεση και... καθάρισαν γρήγορα το παιχνίδι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Μίλαν Μιλόσεβιτς ήταν καλός τόσο στην επίθεση με 11 πόντους, 1 ασίστ, όσο και στην άμυνα με 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 22:54.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Θωμάς Κώττας; σε 7:11 είχε 0/2 δίποντα και 1 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μαυροειδής έκλεψε και κάρφωσε, ενώ με νέο κλέψιμο του ίδιου ο Ούκιτς έτρεξε στον αιφνιδιασμό για το 63-51. Έπειτα ο Μιλόσεβιτς με τρίτο σερί κλέψιμο έδωσε την μπάλα στον Μαυροειδή για το +14 (65-51 στο 33').

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Δημήτρης Μαυροειδής βρέθηκε σε κακή μέρα, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία και στην αρχή της τέταρτης περιόδου ήταν αυτός που έδωσε λύσεις με δύο κλεψίματα και σερί πόντους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Δημήτρης Μαυροειδής έτρεξε στον αιφνιδιασμό για να καρφώσει εντυπωσιακά με τον Κώττα να... γκρεμίζεται μαζί του στην προσπάθειά του να τον σταματήσει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα πρώτα 7 λεπτά της αναμέτρησης και η ΑΕΚ την τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 57-51, 80-62