Ζαλγκίρις - Νταρουσάφακα 80-83 (vid)

Η Νταρουσάφακα (3-2) επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις (1-4) με 80-83 και παρέμεινε χωρίς ήττα εκτός έδρας.

Η Νταρουσάφακα έκανε το 3/3 εκτός έδρας αφού πέρασε από το Κάουνας επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 80-83.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν στα λάθη ( από 7 η κάθε μία), ωστόσο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 (25-15) χάρη στο 80% στα σουτ εντός παιδιάς. Ο Λίο Βέστερμαν (21π., 6ρ., 6ασ., 5λ.) σκόραρε όπως ήθελε () σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έπαιζαν άναρχα.

Το κακό μπάσκετ συνεχίστηκε και στο επόμενο δεκάλεπτο με την Νταρουσάφακα να μειώνει στους 5 πόντους (27-22, 15') και να χάνει τρεις επιθέσεις να μειώσει ακόμη περισσότερο. Όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά είδε και τη Ζαλγκίρις να πηγαίνει στο +11 (35-24, 19').

Ο Μπραντ Ουοναμέικερ ξεκίνησε εντυπωσιακά για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι χάρη σε αυτόν μείωσαν σε 39-36 (25') και λίγο αργότερα μετά από 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα προσπέρασαν (49-50, 38'). Η Νταρουσάφακα στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκε εφτά (7) εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 52-59 (29').

Οι Λιθουανοί ήταν δεδομένο πως θα αντιδράσουν και το έκαναν με ηγέτη τον Παούλιους Γιανκούνας (21π., 11ρ.). Με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να χαμηλώνει το σχήμα (Μότουμ με Γιανκούνας) η Ζαλγκίρις έβγαλε συνεχόμενες άμυνες, ωστόσο στην επίθεση ήταν άστοχη και δεν κατάφερε όλα όσα θα μπορούσε (67-69, 35'). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ παρά κάποια ανόητα λάθη στο τέλος του ματς, φρόντισαν να κρατήσουν τη μικρή διαφορά με την οποία μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες και η σημαντικότερη εξ αυτών ήταν η διαφορά στα λάθη. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε 22 κι οι Τούρκοι σε 14.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντριέν Μερμάν (34:42) είχε 16 πόντους (4/9δ., 2/7τρ., 2/3β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και κανένα λάθος!.

Από κοντά και ο Μπραντ Ουοναμέικερ (14π., 3ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις τα... έσπασε. Σε 22:05 είχε 0/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 70-74 (38') οι γηπεδούχοι απέτυχαν να μειώσουν ενώ στην άλλη πλευρά ο Ουοναμέικερ με τρίποντο... σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σκοτ Ουίλμπεκιν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους (3/6τρ., 7/7β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τα 22 λάθη ενώ οι Τούρκοι τα αβίαστα λάθη που έδωσαν ελπίδες στους Λιθουανούς από το πουθενά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Καβαλιάουσκας ήταν έτοιμος να πετύχει το πιο εύκολο καλάθι στην καριέρα του, αλλά ο Μερμάν έτρεξε, πήρε τα βήματα και τον έκοψε εντυπωσιακά.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-26, 56-61, 80-83