Καβαλίερς - Ρόκετς 128-120

Οι Ρόκετς έβαλαν... δύσκολα στους Καβαλίερς, οι οποίοι τελικά επικράτησαν 128-120 και έφτασαν στο 4-0.

Οι πρωταθλητές του ΝΒΑ ξεκίνησαν πολύ δυνατά στη σεζόν και βρέθηκαν ήδη στο 4-0 ύστερα από τα τέσσερα πρώτα ματς του πρωταθλήματος.

Βέβαια απέναντι τους Χιούστον Ρόκετς, τα... χρειάστηκαν, αλλά η τελευταία περίοδος ήταν... εκρηκτική στην επίθεση με 43 πόντους σε 12 λεπτά! Τελικά επικράτησαν με 128-120, με το δίδυμο των Κάιρι Ερβινγκ και ΛεΜπρόν Τζέιμς να ηγείται και τον Κέβιν Λοβ να βάζει το δικό του... λιθαράκι στη νίκη.

Ο «Βασιλιάς» τελείσε το ματς «αγγίζοντας» το «triple double» με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο ¨Ερβινγκ είχε 32 πόντους με 4/6 τρίποντα. Από τη πλευρά του ο Λοβ πρόσθεσε άλλοςυ 24 πόντους με 9/16 σουτ εντός πεδιάς.

Για τους Ρόκετς ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν μια ομάδα... μόνος του με 41 πόντους (8/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 10/14 βολές) , 15 ασίστ και 7 ριμπάουντ.