Το δώρο του Αντεμπαγιόρ!

Ο Χάρι Ρέντναπ επέστρεψε στον πάγκο της Τότεναμ και οι παίκτες του έκαναν δώρο την άνετη νίκη επί της Άστον Βίλα με 2-0. Ο Αντεμπαγιόρ... καθάρισε από το α' ημίχρονο με δυο γκολ και οι «Σπερς» βρίσκονται στην 3η θέση μαζί με Νιούκασλ!

Ένα από τα καλύτερα ξεκινήματα της ιστορίας της πραγματοποιεί η αντίπαλος του ΠΑΟΚ, η οποία ξεπέρασε και αυτό του 1990 όταν είχε φτάσει τους 22 βαθμούς. Άνετη νίκη 2-0 επί της Άστον Βίλα, ένατο ματς αήττητη (με οχτώ νίκες) και με 25 βαθμούς μοιράζεται την 3η θέση μαζί με την Νιούκασλ. Η κακή παράδοση που έχουν οι «Χωριάτες» κόντρα σε «Σπερς» και Ρέντναπ συνεχίστηκε, η Βίλα στις 13 τελευταίες επισκέψεις της στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» έχει μόλις μια νίκη, ενώ ο Άγγλος τεχνικός δεν έχει χάσει στα τελευταία 11 παιχνίδια.

Σημαδιακό το ματς πάντως για τον Ρέντναπ, ο οποίος επέστρεψε στους πάγκους μετά από την επέμβαση στην καρδιά είδε την ομάδα να παίζει όσο χρειαζόταν για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Ο Αντεμπαγιόρ ήταν... όλα τα λεφτά και με δυο τέρματα στο 14' και στο 40' έδιωξε από νωρίς το άγχος βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει σε μια από τις πιο άνετες νίκες της φετινής σεζόν. Ο επιθετικός από το Τόγκο έφτασε τα 5 τέρματα, αν και είχε και ευκαιρίες για χατ τρικ! Στην επανάληψη η Τότεναμ διατήρησε τον έλεγχο, κράτησε κλειστούς τους διαδρόμους για την άμυνά της και έκανε συντήρηση δυνάμεων για τα δυο απανωτά ματς που έρχονται με Γουέστ Μπρομ και ΠΑΟΚ.