Όταν... μιλούν οι αριθμοί!

Δημήτρης Τομαράς

Τα... αιώνια ντέρμπι πάντα έκοβαν την ανάσα. Το gazzetta.gr συγκέντρωσε αξιοσημείωτους αριθμούς από τα παιχνίδια του Καραϊσκάκη και σας τους παρουσιάζει.

1 γκολ έχει σημειώσει στο φαληρικό γήπεδο κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Παρασκευάς Άντζας. Ο παίκτης του Ολυμπιακού είναι ο πρώτος αμυντικός που βρήκε δίχτυα σε ντέρμπι των δύο συλλόγων στο νέο Καραϊσκάκη!

Ένας ήταν ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, που έχει... αλώσει το φαληρικό γήπεδο στα νεότερα χρόνια. Ο λόγος για τον Βίκτορ Μουνιόθ το 2007 με τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής με 1-0 χάρις σε γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου.

2 αποβολές έχει ως απολογισμό στα ντέρμπι του καινούριου Καραϊσκάκη ο Παναθηναϊκός. Την σεζόν 2004-2005 είχε πάρει την άγουσα για αποδυτήρια ο Έκι Γκονζάλες και την χρονιά 2008-2009 ο Σαριέγκι. Την περασμένη περίοδο ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να δει παίκτη του να αποβάλλεται (Τοροσίδης).

2-1 τελείωσε το ντέρμπι του 1984 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό στο παλιό Καραϊσκάκη. Ήταν η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος εκείνης της χρονιάς και συνάμα το τελευταίο ματς των Πειραιωτών προτού μετακομίσει στο ΟΑΚΑ. Ένα παιχνίδι που συνοδεύτηκε με την κατάκτηση της νίκης για τους «ερυθρόλευκους».

3 φορές έχει βρει δίχτυα στις... μάχες των δύο ομάδων ο Ριβάλντο. Στις 4 Δεκεμβρίου του 2004 θα βάλει γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-0 στην... μάχη των δύο αντιπάλων στο Καραϊσκάκη. Στις 15 Ιανουαρίου του 2006 ο Ριβάλντο θα σκοράρει στο 37ο λεπτό και στο 58ο δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-2.

4 νίκες έχει σημειώσει ο Ολυμπιακός ως γηπεδούχος στο νέο Καραϊσκάκη έναντι του Παναθηναϊκού. Το 2004-2005 είχε επικρατήσει 1-0, το 2005-2006 3-2, την σεζόν 2009-2010 2-0 και τέλος την χρονιά 2010-2011 2-1.

4 διαφορετικοί προπονητές του Ολυμπιακού έχουν κερδίσει σε ντέρμπι στο καινούριο Καραϊσκάκη τον Παναθηναϊκό. Πρόκειται για τους Μπάγεβιτς, Σόλιντ, Βαλβέρδε και Ζίκο! Ο Βαλβέρδε πάντως έχει την ευκαιρία να φτάσει στα δύο νικηφόρα αποτελέσματα.

4-0 είναι το σκορ που συνιστά την μεγαλύτερη νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος στο παλιό Καραϊσκάκη για τον Ολυμπιακό. Στο ματς αυτό έχει κάνει χατ τρικ ο Σιδέρης, σκοράροντας στο 21', το 36' και το 62'.

4-1 αποτελεί την πιο ευρεία νίκη του Παναθηναϊκού σε... μάχη με τον Ολυμπιακό στο παλιό φαληρικό γήπεδο. Χατ τρικ στον συγκεκριμένο αγώνα έκανε ο Παπαεμμανουήλ (23', 70', 83').

6 συμμετοχές έχει ο Αντώνης Νικοπολίδης ως τερματοφύλακας του Ολυμπιακού στα ντέρμπι του Καραϊσκάκη. Ο έμπειρος γκολκίπερ δεν αγωνίστηκε μόνο την περασμένη αγωνιστική περίοδο στην... μάχη των δύο αιωνίων.

17 ετών και 8 μηνών θα αγωνιστεί στο ντέρμπι των δύο αιωνίων ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού, Στέφανος Καπίνο. Έτσι θα γίνει ο νεότερος τερματοφύλακας, που θα έχει παίξει ποτέ σε αγώνα του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό.

21 ετών και 8 μηνών πρόκειται να παίξει κάτω από τα δοκάρια στον Ολυμπιακό ο Μπάλας Μέγιερι. Έτσι θα γίνει ο δεύτερος πιο νέος πορτιέρε των Πειραιωτών που θα αγωνιστεί σε ντέρμπι. Ο πρώτος ήταν ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος που είχε παίξει 20 ετών και 4 μηνών (το 1996-1997) στο 1-0 σε βάρος του Παναθηναϊκού στο παλιό Καραϊσκάκη.

31.483 ήταν η μεγαλύτερη προσέλευση κόσμου στο νέο Καραϊσκάκη. Σημειώθηκε στην... μάχη των δύο ομάδων την σεζόν 2006. Η αμέσως καλύτερη... επίδοση επετεύχθη το 2007 όπου είχαν ανακοινωθεί 31.310 εισιτήρια.

28.775 ήταν τα λιγότερα εισιτήρια που κόπηκαν σε ντέρμπι των δύο ομάδων στο καινούριο Καραϊσκάκη. Αυτό συνέβη την αγωνιστική περίοδο του 2008.