«Βασίλισσα» με ανατροπή!

Η Βέροια επιβλήθηκε 3-1 του Πιερικού στην Κατερίνη με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (είχε βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις στο 3') και έκανε το 3 στα 3 στην Football League!

Ο Πιερικός υποδέχθηκε την Βέροια για την 3η αγωνιστική της Football League, με τις δύο ομάδες να μην έχουν γνωρίσει ακόμη την ήττα. Οι φιλοξενούμενοι τελικά ήταν εκείνοι που κράτησαν το αήττητο και με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στη νίκη 3-1 και έχουν το απόλυτο των νικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μόλις στο 3' πήραν το προβάδισμα. Σε μία ωραία κομπίνα ο Μπλαζέφσκι εκτέλεσε το φάουλ, δίνοντας την πάσα στον Πέντα και ο τελευταίος ανενόχλητος έβγαλε την σέντρα για να σκοράρει ο Κουτσοσπύρος με κεφαλιά! Η βροχή και ο άσχημος αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψαν πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Ένα σουτ του Βεργώνη στο 22' και ένα του Ολαϊατάν στο 38' δεν ανησύχησαν τον Συμεωνίδη. Στο 39' οι Κατερινιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, με τον Σούλη Παπαδόπουλο να αποβάλλεται από τον πάγκο, ενώ το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς να γίνει κάτι σημαντικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με τον Κάντι να κάνει μεγάλη εμφάνιση κατάφεραν να φέρουν τα... πάνω-κάτω! Στο 57' οι Βεροιώτες έφτασαν στην ισοφάριση με ωραίο γυριστό σουτ του Κάντι μέσα από την περιοχή, ενώ στο 62' έκαναν την ανατροπή με τον Καλτσά. Ο Κάντι έκανε το σουτ, ο Συμεωνίδης απέκρουσε και ο επερχόμενος Καλτσάς έκανε το 2-1! Στο 68' οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Κοντέων να περνάει άουτ, ενώ ο Καλτσάς είχε δύο καλά σουτ στο 70' και στο 72'.

Στο 74' ο Κάντι έβγαλε την ασίστ με τακουνάκι στον Ολαϊατάν, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Συμεωνίδη για το 3-1. Οι παίκτες του Πιερικού δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν στο παιχνίδι και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Έτσι, οι Κατερινιώτες γνώρισαν την πρώτη τους ήττα φέτος στην πρώτη τους εμφάνιση εντός έδρας, ενώ η «Βασίλισσα του Βορρά» βρίσκεται δίκαια στην κορυφή με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Συμεωνίδης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Κωτσιόπουλος, Δήμου, Κοντέων, Ιντζόγλου, Πέντα, Μπλαζέφσκι (77' Περουτζίνι), Θάνος (46' Κωνσταντινίδης), Κουτσοσπύρος.

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Καλτσάς (85' Τάντιτς), Φαρινόλα, Ολαϊτάν (90+1' Λαναρής), Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Αμαραντίδης (78' Γελαδάρης), Γεωργιάδης.