Ατίθαση αγαπημένη (video)

Αντώνης Κατσίκης

Με τους παλιούς Μπουρούση και Φώτση μπροστάρηδες και τα... ατίθασα νιάτα να συμπληρώνουν, η Εθνική Ομάδα έδειξε διάθεση να ξεχάσει τις απουσίες, επικρατώντας 76-70 της Ιταλίας στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της.

Η Εθνική μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και με τους Γιάννη Μπουρούση και Αντώνη Φώτση να κάνουν αρκετά καλό παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί με 11-4 στο πεντάλεπτο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε ξεκάθαρο πλάνο. 'Όποτε δινόταν η ευκαιρία, η Εθνική έτρεχε στον αιφνιδιασμό ενώ αν δεν υπήρχε αιφνιδιασμός, η μπάλα περνούσε μέσα στη ρακέτα. Στην άμυνα, το πρόβλημα ήταν ο Αντρέα Μπαρνιάνι, ο οποίος ήταν ασταμάτητος. Αλλά η "γαλανόλευκη" κρατούσε την διαφορά (18-11), δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε με την Εθνική μπροστά με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί έκλεισαν τους διαδρόμους, η Εθνική, όμως, βρήκε και πάλι λύσεις και πέρασε ακόμη και με +14 (36-22). Ο Ντατόμε, όμως, μαζί με τους Μπαρνιάνι και τον Μπελινέλι, έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι τους Ιταλούς, οι οποίοι με σερί 8-0, μείωσαν σε 36-30 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 38-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε να βγαίνει η κούραση από την προετοιμασία. Οι επιλογές στην επίθεση ήταν κατά βάση κακές και έτσι οι πόντοι έρχονταν με το... σταγονόμετρο. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 38-37, αλλά η Εθνική, με τον Ξανθόπουλο να οργανώνει αρκετά καλά και τον Κώστα Κουφό να δίνει λύσεις μέσα από τη ρακέτα η Εθνική προηγήθηκε με 46-39. Αρκετά καλή παρουσία στο συγκεκριμένο διάστημα είχαν και οι Ζήσης και Φώτσης. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Εθνική μας στο +4 (50-46).

Οι Ιταλοί επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι φέρνοντας το στα ίσα 56-56, έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η Εθνική μας, όμως, αντέδρασε αμέσως και με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει εξαιρετική παρουσία, έκανε σερί 6-0 και πήγε τη διαφορά στο +6 (62-56), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε λύσεις και στην άμυνα και έτσι η Εθνική κρατήθηκε μπροστά (64-61), δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Μπράμος με τρίποντο έκανε το 67-63, αλλά οι Ιταλοί απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (Μαϊστράντσι) και μείωσαν στον πόντο (67-66), ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Ο Μπράμος συνέχισε να... πυροβολεί και έτσι η Εθνική έφτασε στη νίκη με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 38-33, 50-46, 76-70
Ελλάδα (Ζούρος): Σλούκας 4, Μπουρούσης 13, Ζήσης 9 (1), Ξανθόπουλος, Μπράμος 12 (2), Φώτσης 11 (1), Παπανικολάου 11, Χαραλαμπίδης 3, Καλάθης Π., Κουφός 7, Βουγιούκας 3, Καϊμακόγλου 3
Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 21 (2), Ποέτα 4, Μαντσινέλι 10, Μπαρνιάνι 14 (1), Τσιντσινιάρι, Καραρέτο 3, Μαεστράντζι 3, Μέλι 2, Κουσίν 2, Ντατόμε 11 (2), Χάκετ