Τσάμπα ήττα...

H Εθνική Γυναικών κάλυψε απέναντι στην Κροατία διαφορά 15 πόντων με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (42-29), αλλά το come back αποδείχτηκε χαμένος κόπος, αφού δέχτηκε το καλάθι της ήττας στα -2'' (63-65).

Η Κροατία μπήκε... φουριόζα από την ταπεινωτική ήττα που γνώρισε από τη Γαλλία (86-40) στο πρώτο παιχνίδι και ξάφνιασε την Ελλάδα. Η ελληνική ψυχή όμως φάνηκε, η ομάδα γύρισε το παιχνίδι αλλά ένα καλάθι της Μαντίρ 2'' πριν από τη λήξη της αναμέτρησης δεν της επέτρεψε να χαμογελάσει.

Αν η ομάδα μας μπήκε άσχημα στο παιχνίδι της πρεμιέρας, σήμερα δεν εμφανίστηκε καθόλου στα παρκέ τα πρώτα λεπτά. Η Ελλάδα ήταν κακή σε άμυνα και επίθεση... με την Κροατία έχοντας οδηγό τη Λέλας (8π.) να τρέχει ένα σερί 12-0. Η πρώτη σκόρερ μας στο παιχνίδι με τη Λετονία Τούλα Καλέντζου έβαλε stop στο σερί όταν πέτυχε το πρώτο καλάθι για την ομάδα μας, ενώ η ίδια στο τέλος της περιόδου με τρίποντο κατάφερε να μειώσει στους οκτώ (24-16).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με το σκορ να μην αλλάζει για τρία λεπτά (30-21, 12')... με την Καλτσίδου από τη γωνία να ευστοχεί σε τρίποντο- ανάσα. Η διαφορά κατάφερε να πέσει για πρώτη φορά στους πέντε, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, τα πολλά λάθη όμως και η αστοχία επέτρεψαν στην Κροατία να πάει στα αποδυτήρια έχοντας τα ηνία της αναμέτρησης (42-29).

Τα κορίτσια μπήκαν πιο αποφασισμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα έτρεξε σερί 10-0 (44-39), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Αντίστοιχο κορμί δεν υπήρχε για να σταματήσει την Ιβάνκοβιτς κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα η Κροατία να αποκτήσει και πάλι διψήφια διαφορά. Η ομάδα μας φάνηκε να έχει κολλήσει ξανά. Οι επιθέσεις δεν της έβγαιναν, αρκετά λάθη, με την περίοδο να κλείνει με… δώρο της Σπανού που έστειλε την Κροατία σε νεκρό χρόνο στη γραμμή των βολών (53-43).

Στην τέταρτη περίοδο δύο τρίποντα από τη Σπυριδοπούλου έριξαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους τέσσερις, ενώ στη συνέχεια με νέο τρίποντο της ίδιας στους τρεις (55-52)! Κάπου εκεί φάνηκε να έχει ξυπνήσει και η Εβίνα Μάλτση. Με δύσκολο τρίποντο γύρισε το παιχνίδι κι έδωσε πρώτη φορά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (55-56). Η Σπυριδοπούλου χρεώθηκε με πέντε φάουλ και έκατσε στον πάγκο … και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ! Η Καλτσίδου ισοφάρισε με 2/2 βολές με 12’’ να απομένουν, αλλά στο τέλος η Μαντίρ σημείωσε το τελικό 65-63.

Τρίτο παιχνίδι για τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα τη Δευτέρα (20/06, 9.30μ.μ.) με το φαβορί του ομίλου Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-29, 53-43, 65-63
Κροατία (Πράλιτς): Μαντίρ 19 (3/8τρίπ., 6/6βολ., 5ριμπ., 5ασ.), Μιζούρα 5 (5ριμπ.), Τσάκιτς, Λόκας, Μάζιτς 1, Τσίγκλαρ 2, Λέλας 15 (3/3τρίπ.), Σλίσκοβιτς 6 (6ριμπ.), Πάβετιτς, Ιβάνκοβιτς 6 (3ριμπ.), Ίβεζιτς 11(1/5τρίπ., 9ριμπ., 5ασ.)
Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 14 (1/5τρίπ., 3ριμπ., 2ασ.), Δημητράκου 2, Χατζηνικολάου 9 (3/5δίπ., 4ριμπ., 4ασ.), Καλτσίδου 14 (2/7δίπ., 12ριμπ., 4ασ.), Μάλτση 8 (1/6δίπ., 2/9τρίπ., 6ριμπ.), Παπαμιχαήλ 4 (2/4δίπ.), Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 9 (3/5τρίπ., 2ριμπ.), Σπανού 3 (1/3δίπ., 2ριμπ.)