«Διπλό» για τα Τρίκαλα

Φάνης Παναγιώτου

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τα Τρίκαλα, που επικράτησαν με 67-77 της ΚΑΠ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις άμυνες να μην μπορούν να σταματήσουν τις αντίπαλες επιθέσεις και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ (26-27 το πρώτο δεκάλεπτο). Στο ίδιο έργο θεατές μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάρουν διαφορές 5 (30-35) και 6 (33-39) πόντων, η Αγία Παρασκευή, όμως, μείωσε και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες και το σκορ στο 43-43.

Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης. Τα Τρίκαλα πήραν ξανά διαφορά 5 πόντων (49-54) αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν και το δεκάλεπτο «έκλεισε» με 54-56 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο τελευταίο μέρος τα Τρίκαλα είχαν σταθερά το προβάδισμα. Τα πάντα κρίθηκαν όταν η Αγία μείωσε στους 3 στο 36' (60-63), οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα, έκαναν το σκορ 60-69 και πήραν διαφορά ασφαλείας, με 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά αυτή και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 67-77.

Tα δεκάλεπτα: 26-27, 43-43, 54-56, 67-77
Αγία Παρασκευή (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής, Σβερκούνος 5 (1), Σίννης, Τσιάκας 17 (2), Ζερβός 10 (3), Μαναβόπουλος, Μάτος 10, Βαρδαβάς 9, Ψυλέας 16
Τρίκαλα (Τζήμας): Λεπενιώτης, Γκιουλέκας 19 (5), Κατσαρές 4, Τσούτσος 6, Κακλαμάνος 23 (4), Αγγελακόπουλος 4, Χαρισμίδης 11, Φούντας 10 (2), Τριανταφύλλου