Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Ο Ίκαρος Καλλιθέας προηγήθηκε με +34 στο 22' του ΚΑΟΔ, αλλά λίγο έλειψε να χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του. Τελικά ο Γιώργος Καλαφατάκης πήρε εκδίκηση από την πρώην ομάδα του (80-74).

Με αυτή του τη νίκη ο Ίκαρος Καλλιθέας έφτασε στους 25 βαθμούς μετά από 18 ματς και είναι στην 8η θέση και ταυτόχρονα έκανε βήμα σωτηρίας. Από την άλλη, ο ΚΑΟΔ έμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 23 βαθμούς, όσους έχουν και οι Ηλυσιακός, Καβάλα, Περιστέρι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και το κατάφερε. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη έδειξαν να θέλουν πάρα πολύ τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς και κατάφεραν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο να πάρουν μια τέραστια διαφορά. Ρόλο σε αυτό έπαιξε και το γεγονός πως ο Έλληνας τεχνικός μέχρι πριν λίγο καιρό βρισκόταν στον πάγκο του ΚΑΟΔ και έτσι ήξερε πάρα πολύ καλά πως να αντιμετωπίσει την πρώην ομάδα του.

MVP: Ο Ζόραν Βρκιτς. Ο Κροάτης φόργουορντ του Ικάρου Καλλιθέας έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με 19 πόντους (8/10βολές, 4/4δίποντα, 1/2τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη σε 33:50'' συμμετοχής.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ολόκληρος ο ΚΑΟΔ στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς έδειχναν να βρίσκονται σε άλλο γήπεδο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +31 για τους γηπεδούχους.

KEY POINT: Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε τα πάντα. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη έκανε επιμέρους σκορ 34-8 (!!!) και εκεί τα πάντα κρίθηκαν μιας και η διαφορά έφτασε στο +31 για τον Ίκαρο Καλλιθέας και όσο και αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι για την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αδύνατον να τα καταφέρουν.Παρόλα αυτά οι Δραμινοί με τρομερή αντεπίθεση έριξαν κάτω από τους εφτά που είχαν νικήσει στον πρώτο αγώνα.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Λίγοι ήταν οι φίλοι του μπάσκετ που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού της Γλυφάδας.

Δεκάλεπτα: 20-15, 54-23, 67-46, 80-74
Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 3, Κυρίτσης 14 (7ριμπ, 5ασ, 6λαθ), Βρκιτς 19 (1/2τριπ), Φαγιέ 16 (10ριμπ), Γκίπσον 9 (2), Αγαδάκος 4, Σίμτσακ 6, Πάντιτς 9.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Nόουλς 20 (4/8τριπ,5κλεψ), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπενάς 5, Μίσελ 4, Μπάβτσιτς 10 (1τριπ, 8ριμπ), Κακαρούδης 12 (1/5τριπ), Ζάρας 5 (1/1τριπ), Ιωάννου, Πάλμερ 5, Ρόου 13 (3).