Επίθεση «φωτιά», δράμα αμυντικά

Ο Ολυμπιακός νίκησε 91-81 στη Δράμα τον ΚΑΟΔ, αλλά προβλημάτισε με την αμυντική του συμπεριφορά. Κορυφαίος ο Σερμαντίνι, σούπερ ματς από τον Πάλμερ.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος έδειξαν κουρασμένοι (από το ματς με την Κίμκι) και χωρίς συγκέντρωση στη Δράμα (με το μυαλό στην Κάχα) με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης για σχεδόν 35 λεπτά. Τελικά, όμως, όταν αποφάσισαν να... καθαρίσουν το παιχνίδι το έκαναν και έφτασαν έτσι τις 16 νίκες σε 17 ματς. Από την άλλη ο ΚΑΟΔ έμεινε κάτω από΄τη ζώνη του υποβιβασμού μετά από 17 αναμετρήσεις.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έπαιξε άμυνα για 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξε τις αποστάσεις με τον ΚΑΟΔ. Ο Ολυμπιακός στη Δράμα δέχτηκε 42 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στη Μόσχα στο ίδιο διάστημα είχε δεχτεί 43 από την Κίμκι. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα και έτσι κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να μην απειληθούν ξανά από τον ΚΑΟΔ.

ΜVP: Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Γεωργιανός σέντερ των Πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, και οδήγησε την παρέα του στη νίκη στη Δράμα.Σε 15:15'' που βρέθηκε στο παρκέ ο Σερμαντίνι είχε 11 πόντους (5/5βολές, 3/5δίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 κερδισμένα φάουλ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Τζέισον Ρόου ήταν σε άλλο γήπεδο. Ο 35χρονος γκαρντ της ομάδας του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν κατάφερε να βοηθήσει σε κανένα σημείο του ματς την παρέα του. Σε 15 λεπτά δεν σκόραρε, δεν δημιούργησε ενώ ήταν κακός και στην άμυνα.

KEY POINT: Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να κάνει πολύ δύσκολη ζωή του Ολυμπιακού και τα κατάφερε για 28' λεπτά. Οι Δραμινοί βρέθηκαν στο -2 (57-59) και είχαν την μπάλα στην κατοχή τους και την ευκαιρία να περάσουν μπροστά ή να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Ολυμπιακός έκλεψε τη μπάλα σε εκείνο το σημείο βγήκε στον αιφνιδιασμό και κέρδισε το τέταρτο φάουλ του Πάλμερ, το οποίο ήταν και αντιαθλητικό. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έκαναν σερί 7-0 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Σχεδόν γεμάτο ήταν το γήπεδο της Δράμας. Ο κόσμος του ΚΑΟΔ προσπάθησε να σπρώξει την ομάδα του στη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Δραμινοί, όμως, χειροκρότησαν έντονα τους παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς στο τέλος του ματς για την εξαιρετική τους προσπάθεια.

Δεκάλεπτα: 19-26, 42-50, 60-68, 81-91
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Νόουλς 7 (1/5τριπ), Καλαϊτζίδης 1, Ακεψιμαϊδης, Μίσελ 4 (8ριμπ), Μπάβτσιτς 20 (3/8βολ, 4/5διπ, 3/4τριπ,4ριμπ), Κακαρούδης 10 (5/10διπ), Ζάρας 3 (1), Ιωάννου 7 (1), Παλμερ 29 (14/16βολ, 6/11διπ, 1/4τριπ,15ριμπ, 9κερδ.φάουλ, 3κλεψ, 2λαθ, 4ασ,1κοψ), Ρόου.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 7 (2ριμπ), Λο 10 (3ριμπ), Άντιτς 10 (2/4τριπ, 4ριμπ), Σπανούλης 16 (6/6βολ, 5/8διπ, 0/2τριπ, 2κλεψ, 5ασ, 1λαθ), Περπέρογλου 11 (5/5βολ, 3/5διπ), Σλούκας 8 (2/2βολ, 3/3διπ), Πάουελ 8 (2/2βολ, 3/6διπ, 7ριμπ), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6 (5ριμπ), Κατσίβελης.