Όταν πάρει μπρος...

Γιάννης Ράμμας

Ο Παναθηναϊκός κράτησε το καλύτερο για το τέλος (69-95 τον Πανιώνιο) κι ολοκλήρωσε αήττητος το «Πέτρος Οικονομάκης». «Φωτιές» στην γ' περ. με 9-33 επί μέρους σκορ με 6/9 τρίποντα.

Για 20 λεπτά οι δοκιμές... έτυχαν για τον Παναθηναϊκό. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης... πέτυχαν, οδηγώντας εν τέλει σε μία άνετη επικράτηση, την τρίτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου.

Τα γρήγορα 3 φάουλ σε λιγότερα από 3 λεπτά του Χίλτον Άρμστρονγκ, συν ότι επίσης προέκυψαν προβλήματα με τους Σχορτσανίτη (μυικός σπασμός) και Κίτσεν (χέρι), ανάγκασαν τον Αργύρη Πεδουλάκη να διαφοροποιήσει το σχεδιασμό του. Σε συνδυασμό με την εκρηκτικότητα (βλ. Γκιμπς) και τον ενθουσιασμό των αντιπάλων ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να αποδώσει κατά το δοκούν κι ο Πανιώνιος έδραξε την ευκαιρία να ελέγξει το προβάδισμα. Στην επιστροφή απ' την ανάπαυλα του ημιχρόνου, πρώτα η άμυνα κι έπειτα ο Δημήτρης Διαμαντίδης πίσω απ' τα 6,75μ. έδωσαν το έναυσμα και με 9-33 επί μέρους σκορ με 6/9 τρίποντα συνολικά στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός πέρασε επικεφαλής.

Η επίθεση (βλ. Ματσιούλις) άφησε το στίγμα της και στην τέταρτη περίοδο, πριν όλα κλείσουν στο τελικό +25 (69-94).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-37, 50-70, 69-94
Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 2 (0/1τρίπ.), Αθηναίου 6 (1/1τρίπ.), Γκιμπς 9 (1/3τρίπ.), Μίλμπουρν 6 (0/1τρίπ., 7λ.), Αθανασούλας 2, Μπατής (0/1τρίπ.), Γιάνκοβιτς 8 (0/1τρίπ.), Καββαδάς 6, Παππάς 10 (1/3τρίπ.), Ντραγκίτσεβιτς 6 (0/1τρίπ.), Μπούκερ 9, Μοτσενίγος
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10 (2/4τρίπ.), Πάνκο 8 (0/1τρίπ.), Ματσιούλις 17 (3/3δίπ., 3/3τρίπ., 2/3β.), Άρμστρονγκ 8 (σε 12'), Ούκιτς 11 (1/3τρίπ., 6ασ. σε 26'), Τσαρτσαρής 11 (1/2τρίπ.), Διαμαντίδης 13 (2/3τρίπ., 9ασ. σε 26'), Κίτσεν (0/1τρίπ. σε 3'), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Κόμματος 6 (1/2τρίπ.), Σχορτσιανίτης 2 (σε 11'), Χαραλαμπόπουλος

ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΠΕΤΡΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ» («Μελίνα Μερκούρη», Ρέθυμνο)