Βαριά ήττα & μπελάδες για ΠΑΟΚ

Ο Ίκαρος Καλλιθέας δεν άφησε τον ΠΑΟΚ (82-64) να πάρει ανάσα στο τελευταίο του παιχνίδι της κανονικής περιόδου και ίσως και φετινό αφού πλέον χρειάζεται ήττα του ΚΑΟΔ κόντρα στο Ρέθυμνο για να περάσει στην οκτάδα.

Ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν τη νίκη για να απολαύσει χωρίς άγχος το ρεπό του την τελευταία αγωνιστική, αλλά φαίνεται δεν είχαν κίνητρο από τη στιγμή που χάθηκε ο στόχος της έκτης θέσης και πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στο κλειστό της Γλυφάδας.

Ο Ίκαρος έπαιξε χαλαρός, αφού «κλείδωσε» την παραμονή και δεν ελπίζει σε κάτι περισσότερο, είχε τα ηνία από το πρώτο λεπτό κι έφτασε σε μεγάλη νίκη με τον Δικέφαλο να θέλει νίκη του Ρεθύμνου κόντρα στον ΚΑΟΔ την τελευταία αγωνιστική. Αν συμβεί αυτό θα τερματίσει στην όγδοη θέση, αλλιώς θα αποχαιρετήσει το φετινό πρωτάθλημα.

NIKHΣΕ ΓΙΑΤΙ: O ΠΑΟΚ υπέπεσε από νωρίς σε πολλά λάθη, ήταν αρκετά άστοχος με τον Ίκαρο να έχει πολύ καλή άμυνα και το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους όταν έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 11-0, ενώ το συγκρότημα Σούλη Μαρκόπουλου δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά.

ΜVP: Ο Λιούμπισιτς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε άσχημη μέρα με τη μόνη ευχάριστη έκπληξη να είναι η εμφάνιση του Δημήτρη Καλαμπάκα.

ΚΕΥ POINT: Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μπήκε «ζεστά» στο δεύτερο ημίχρονο όταν έτρεξε σερί 7-0, αλλά ακόμα και τότε ο Ίκαρος αντέδρασε, «πάγωσε» τους φιλοξενούμενους και δεν τους άφησε ελπίδες.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Όσοι βρέθηκαν στη Γλυφάδα είδαν άσχημο παιχνίδι ειδικά από την πλευρά του ΠΑΟΚ, αλλά τον Ίκαρο να παίρνει νίκη γοήτρου μία στροφή πριν την ολοκλήρωση των φετινών του υποχρεώσεων.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 44-31, 59-43, 82-64
Ίκαρος Καλλιθέας (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 8 (4/4δίπ., 1ριμπ.), Κουμπούρας 10 (1/1τρίπ.), Καράμπουλας 2, Τσιάρας 9 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 2ριμπ.), Βασίλιεβιτς 16 (3/8τρίπ., 2ριμπ.), Αγαδάκος 6, Μπέινς 11, Μπεκ 5 (2κλ.), Λιούμπισιτς 11 (4/4δίπ.), Λαρεντζάκης 4
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 5 (1/1τρίπ., 2ριμπ.), Άλεξιτς 5(1/3δίπ.), Ντούβνιακ 7, Ντικούδης 9 (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 2ριμπ.), Πέτγουεϊ 2, Παππάς 12 (2/9δίπ., 2/4τρίπ., 2ριμπ.), Γιαννακίδης 4, Καλλές 6, Καλαμπάκας 11(3/4δίπ., 2/3τρίπ., 2/2βολ., 4ριμπ.), Τσακαλέρης (0/2βολ.)