Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3: «Αγκαλιά» με τον τίτλο οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός άντεξε στο κρίσιμο σημείο, νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 στο Μετς για το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών. Το 3ο ραντεβού των «αιωνίων» το Σάββατο στου Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός έκανε το πιο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Volley League γυναικών, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στο Μετς με 3-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών και το Σάββατο (20/4, 19:00) έχουν την πρώτη ευκαιρία να φθάσουν στον στόχο τους, φιλοξενώντας τον Παναθηναϊκό στο Γυμναστήριο Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στου Ρέντη.

Κομβικό σημείο στον 2ο τελικό ήταν το 3ο σετ, όταν ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το 8-16, όμως ο Ολυμπιακός άντεξε, κάνοντας το 2-1 στα σετ.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Στο 1ο σετ μετά το 6-7, ο Ολυμπιακός με πέντε σερί πόντους ξέφυγε με 12-6. Όμως οι παίκτριες του Παναθηναϊκού αντέδρασαν ροκάνισαν τη διαφορά μείωσαν σε 12-11 και οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18-17 υπέρ του Ολυμπιακού. Στο κρίσιμο σημείο οι «ερυθρόλευκες» με ξέσπασμα προηγήθηκαν με 24-18 και τελείωσαν το σετ με 25-19.

Aπάντησε ο Παναθηναϊκός

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού μπήκαν καλύτερα στο 2ο σετ, προηγήθηκαν 5-2, όμως με τη Σάμανταν στο σερβίς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 5-5.
Ο Ολυμπιακός με πόντους από την Κούμπουρα έκανε το 8-6, όμως οι γηπεδούχες με δικό τους σερί ισοφάρισαν σε 9-9 με την Ατκινσον και για πρώτη φορά πήραν την πρωτοπορία στο σετ με 10-9, έπειτα από λάθος του Ολυμπιακού.

Με μπλοκ από τη Φαριόλ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 12-11, με το σετ να κυλά ξανά πόντο πόντο, με την Καρκάσες να κάνει το 15-14 για τον Παναθηναϊκό και τη Χατζηευστρατιάδου να φέρνει το «τριφύλλι» στο 16-14.

Με μπλοκ από την Γκρότερς, το άστοχο καρφί από την Κούμπουρα και τον πρώτο χρόνο από την Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 20-15.
Οι γηπεδούχες διατήρησε τη διαφορά (22-17, 23-18), με τη Σαμαντάν να κάνει το 24-18 και η Καρκάσες τελείωσε το σετ με 25-18.

Η Κούμπουρα σταμάτησε την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού

Με πρωταγωνίστρια την Κούμπουρα ο Ολυμπιακός με έξι σερί πόντους προηγήθηκε 8-2 στο 3ο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν διαφορά ασφαλείας και με άσο από την Κούμπουρα έκαναν το 11-5.

Ο Ολυμπιακός χωρίς προβλήματα κράτησαν απόσταση ασφαλείας, 13-7 και 16-8. O Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 18-14, 19-16 και 20-17.

Με μπλοκ άουτ από την Γκρότερς το «τριφύλλι» έγινε περισσότερο απειλητικό (21-19) και με άσο από την Καρκάσες έγινε το 21-20. Η Ατκινσον έφερε το σετ ξανά το σετ στον πόντο 22-21, η Σάμανταν πήρε το μπλακ άουτ για το 23-21, με τον ίδιο τρόπο η Ατκινσον έκανε το 23-22. Ο Ολυμπιακός έφθασε σε set point (24-22) και με την Κούμπουρα έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 7-0 και τελείωσε τον τελικό

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το 4ο σετ, με τη Νίζετιχ στο σερβίς προηγήθηκε με 7-0! Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 9-5, όμως οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο (15-7), με τη διαφορά να αυξάνει στο 18-8 και στο 22-12, για να τελειώσουν το σετ με 25-15 για την τελική επικράτηση.