Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2: Πήραν τη νίκη και το προβάδισμα στους τελικούς οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το πλεονέκτημα έδρα και με νίκη (3-2) επί του Παναθηναϊκού πήρε το προβάδισμα στους τελικούς της Volley League γυναικών.

Ο πρώτος τελικός της Volley League γυναικών κρίθηκε στα πέντε σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με νίκη 3-2 σετ (25-20, 22-25, 25-9, 21-25, 18-16) κόντρα στον Παναθηναϊκό παίρνοντας κεφάλι στο σκορ της σειράς. Ο δεύτερος τελικός στο κλειστό του Μετς είναι προγραμματισμένος για Τετάρτη (17/4).

Ο Ολυμπιακός είχε σε πάρα πολύ καλή μέρα τις Κούμπουρα, Μλεΐνκοβα, οι οποίες δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκός ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τη βασική του λίμπερο (Ρόγκα) και τη βασική του ακραία (Γκρόθες).

Μοιρασμένα τα πρώτα δύο σετ

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα και να φτάνει σε double score (8-4), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο ελάχιστο λίγο αργότερα (11-10). Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν μικρό προβάδισμα, ωστόσο είδαν τις «πράσινες» ν' ανατρέπουν προσωρινά το σκορ (18-19).

Στην τελική ευθεία του σετ, οι γηπεδούχες πήραν... αέρα τριών πόντων (22-19) για να κλείσουν το σετ με 25-20 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ του πρώτου τελικού.

Η έναρξη του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με τρεις πόντους (12-9), το οποίο έχασε άμεσα με τις παίτκριες του Ντράγκαν Νέσιτς ν' ανατρέπουν το σκορ. Σε αντίθεση με το εναρκτήριο σετ, οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα και διαχειρίστηκαν μία διαφορά τριών πόντων.

Παρά τη μείωσε του Ολυμπιακού στον πόντο (22-23), ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις επιθετικά και με σκορ 22-25 έφερε σε ισορροπία τον πρώτο τελικό της Volley League γυναικών.

Επίδειξη δύναμης από τον Ολυμπιακό

Μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο σετ με το πόδι στο γκάζι. Οι παίκτριες του Λορέντσο Μιτσέλι πραγματοποίησαν άρτιο τρίτο σετ, σε όλους του τομείς του παιχνιδιού, γεγονός που αποδεικνύει και το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Από πολύ νωρίς στο σετ, οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα ασφάλειας (14-7), το οποίο πολύ γρήγορα έφτασε σε διψήφια επίπεδα (17-7). Οι βάσεις για την κατάκτηση του σετ από τις γηπεδούχες είχαν μπει, με το τελικό σκορ του σετ ν' απομένει να γίνει γνωστό. Ο Ολυμπιακός δεν μείωσε το ρυθμό του και κράτησε στους εννέα πόντους τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας πάλι το προβάδισμα στα σετ.

Το μπλοκ του Παναθηναϊκού έστειλε τον τελικό στο tie-break

O μονοψήφιος αριθμός πόντων στο τρίτο σετ αφύπνισε το σύνολο του Ντράγκαν Νέσιτς, το οποίο μπήκε αποφασισμένο να βγάλει αντίδραση στο τέταρτο σετ. Η εκκίνηση του σετ βρήκε σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό, αλλά πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα το σκορ.

Οι «πράσινες» βελτίωσαν τόσο τις επιθετικές τους επιλογές, όσο και το μπλοκ τους με αποτέλεσμα να περνούν μπροστά στο σκορ και να παίρνουν διαφορά τεσσάρων πόντων (12-16). Το «πράσινο» μπλοκ βοήθησε πολύ τον Παναθηναϊκό να διατηρήσει το προβάδισμα και στο τέλος να πανηγυρίσει την κατάκτηση του σετ, στέλνοντας τον πρώτο τελικό στο tie-break.

«Ερυθρόλευκο» tie-break για... γερά νεύρα

Ο πρώτος τελικός κρίθηκε στο tie-break και σε αυτό ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά αποκτώντας προβάδισμα τεσσαρων πόντων (7-4). Ο Παναθηναικός μείωνε στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχες πάντα έβρισκαν τρόπο να ανακτούν τη διαφορά (11-8).

Στην τελική ευθεία και με το σκορ στο 13-11, οι φιλοξενούμενες με 2-0 σερί έφεραν το tie-break στα ίσα (13-13) με τη συνέχεια να είναι δραματική. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε τρία match ball (14-13, 15-14 και 16-15), με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές. Στο 16-16 οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το σερί που χρειαζόταν, με την Νίζετιχ να παίρνει ένα μεγάλο άσο για το τελικό 18-16.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Φραγκάκης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.