Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1: Νίκη με ανατροπή και πρόκριση στον τελικό για τους «ερυθρόλευκους»

O Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Final 4 στο Κύπελλο Ανδρών, όπου θα κυνηγήσει τον 17ο τίτλο του στ θεσμό.

Αν και δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ και με νίκη 3-1 (22-25, 25-18, 25-16, 25-19) πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Final 4 στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου θ' αντιμετωπίσει τον Μίλωνα ο οποίος στον πρώτο τελικό πήρε μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Πίεση στην υποδοχή και πόντοι από κόντρα μπάλες έδωσαν το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ συνετά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει πρώτος διαφορά δύο πόντων (7-5). Ο ΠΑΟΚ με το σκορ στο 8-6 και με πολύ καλό μπλοκ έκανε σερί 6-0 και ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ (6-12). Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμά τους βρίσκοντας πόντους από κόντρα μπάλες, αλλά και από τις ασταθείς υποδοχές του Ιντάλγκο.

Στη τελική ευθεία του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (20-22), αλλά οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα και εν τέλει να κάνουν το 0-1 με σκορ 22-25.

Επιθετικές λύσεις με Στερν και 1-1

Ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ, μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ και ξεκίνησε με το προβάδισμα στο δεύτερο. Στα μέσα του σετ, όμως, ο Ολυμπιακός με σερί άσων από τον Στερν πήρε δύο πόντους διαφορά (13-11). Το time out του Γιόσκο Μιλενκόσκι δεν επηρέασε τους παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι, οι οποίοι διατήρησαν τη θέση οδηγού, όντας στο +3 (19-16).

Σε μία ύστατη προσπάθεια ν΄ανατρέψει το σκορ ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο πόντους (19-17), ωστόσο ακόμη ένα σερί έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (23-17) δίνοντάς τους την άνεση να πάρουν το σετ με 25-18 και να ισοφαρίσουν στον ημιτελικό.

«Ερυθρόλευκο» μομέντουμ και μπλοκ έφεραν την ανατροπή

Οι παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι, μετά την ισοφάριση στα σετ, βελτίωσαν τόσο το μπλοκ τους με την επίθεση να παραμένει σε εξίσου καλά επίπεδα με το δεύτερο σετ. Από πολύ νωρίς, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα (6-2), το οποίο έφτασαν έως τους εννέα πόντους (15-6).

Η διαχείριση ενός προβαδίσματος ασφαλείας ήταν εύκολη για τον Ολυμπιακός, καθώς ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πολύ να κάνει κάτι ώστε να μειώσει τη διαφορά. Η ανατροπή στα σετ ήρθε με σκορ 25-16.

Αντίστοιχη ήταν η έκβαση του σκορ στο τέταρτο σετ. Οι -τυπικά- γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από νωρίς, εκμεταλλευόμενοι τις λάθος επιλογές από τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Στα μέσα του σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με τέσσερις πόντους (14-10) ωστόσο ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ στα ίσα με πολύ καλά μπλοκ (14-14).

Με πόντο από τον Στερν και ένα μπλοκ του Τράβιτσα, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού στο σετ. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι δεν έχασε ξανά το προβάδισμα και έκλεισε εν τέλει το σετ με 25-19, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του θεσμού.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-16, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 26 (17/31 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκουσταβάο 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Τράβιτσα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (13/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), 43% υπ. - 35% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 33% υπ. - 27% άριστες), Βαϊόπουλος, Ζουπάνι, Δαλακούρας.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Γκάρνερεν 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 27% άριστες), Γαλιώτος 2 (2 μπλοκ), Τρούχτσεφ 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης 1 (1/3 επ.), Σιδηρόπουλος, Γάτσης, Τακουρίδης.

@Photo credits: INTIME