Παναθηναϊκός - Μίλων 1-3: Άρτιο παιχνίδι και ιστορική πρόκριση στον τελικό για τους Νεοσμυρνιώτες

Ο Μίλωνας έπαιξε άρτια κόντρα στον Παναθηναϊκό και με νίκη 3-1 σετ πήρε την πρόκριση στον πρώτο τελικό της ιστορίας του σε Final 4 ανδρών στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο αντίπαλος των Νεοσμυρνιωτών θα προκύψει από τον νικητή στο ζευγάρι Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ.

Ο Μίλωνας πήρε μία ιστορική νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ (19-25, 25-18, 13-25, 27-29), στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 ανδρών στο Κύπελλο Ελλάδας και προκρίθηκε στον παρθενικό του τελικό στη διοργάνωση. Οι Νεοσμυρνιώτες απέδειξαν πως βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, κρατώντας για το τέλος την πρώτη του νίκη στη σεζόν κόντρα στους «πράσινους».

Μπλοκ και Πολουγιάνκ έδωσαν το σετ στον Μίλωνα

Ο ημιτελικός δεν ξεκίνησε όμορφα, καθώς στους πρώτου πόντους του σετ με τον Ιερεθουέλο να προσγειώνεται άσχημα στο τάραφλεξ και να τραυματίζεται με συνέπεια ν' αποχωρεί από τον ημιτελικό και στη θέση του να περνάει ο Σταύρος Κασαμπαλής.

Ο Μίλωνας διατήρησε το προβάδισμά, το οποίο διεύρυνε στους πέντε πόντους, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα time out και ν' ανακατέψει την τράπουλα, αλλάζοντας τον λίμπερο (Κοντοστάθη) και τον ένα από τους δύο ακραίους του (Φράγκο).

Οι αλλαγές του Παναθηναϊκού δεν άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα, με τον Μίλωνα να πιέζει στο σερβίς και να βρίσκει σημαντικούς πόντους με το μπλοκ του. Με πέντε set balls στη διάθεσή τους, οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έκαναν 19-25 και πήραν το προβάδισμα στον ημιτελικό.

Βρήκε λύσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας την υποδοχή του ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι», μετά το... σοκ της αποχώρησης του Ιερεθουέλο και το προβάδισμα του Μίλωνα στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν δυνατά. Ο Ερνάντες πήρε αρκετές επιθέσεις, όντας η βασική επιθετική απειλή του Παναθηναϊκού. Παράλληλα, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε το ποσοστό στην υποδοχή της, πιέζοντας παράλληλα την υποδοχή του Μίλωνα.

Οι -τυπικά- γηπεδούχοι στον ημιτελικό από την αρχή του σετ πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6), το οποίο διεύρυναν στα μέσα του σετ κατά ένα πόντο (15-10). Οι Νεοσμυρνιώτες δεν κατάφεραν να μειώσουν και ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας για να φέρει στα ίσα τον τελικό με σκορ 25-18.

Ο Γιορντάνοφ το... πήρε πάνω του

Το τρίτο σετ μετετράπη σε... μονόλογο για τον Μίλωνα. Πιο συγκεκριμένα, ο αρχηγός της ομάδα Μπόμπι Γιορντάνοφ, πήρε τη μπαγκέτα του σκοραρίσματος και με πολύ καλές επιθέσεις, αλλά και σερβίς βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν από νωρίς διαφορά στο σετ.

Το πρώτο double score (6-12) ήρθε πολύ νωρίς για τον Μίλωνα, με την απόσταση στο σκορ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό (9-19). Το σετ είχε κριθεί, με το τελικό σκορ να μένει για να κλείσει. Ο Μίλωνας με αμείωτο ρυθμό συνέχισε να βρίσκεται σε διψήφια απόσταση και με το 13-25 πήρε ξανά το προβάδισμα στον ημιτελικό.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ ήταν με την πλάτη στον τοίχο και αναγκάστηκε να ρισκάρει από το σέρβις και να βάλει δύσκολα στον Μίλωνα. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα ξεκίνησαν σε θέση οδηγού, παίρνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14). Ωστόσο, οι πράσινοι με τον Πετρέα να πραγματοποιεί ακόμη δύο μπλοκ κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το σετ (14-14).

Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο - πόντο με τον Μίλωνα να παίρνει διαφορά δύο πόντων σε κομβικό σημείο (19-21). Η διαφορά διατηρήθηκε, φτάνοντας σε διπλό match point (22-24). Ο Παναθηναϊκός έφερε στα ισα το ματς, με το σετ να συνεχίζει δραματικά. Με το σκορ στο 27-27, ο Γιορντάνοφ με δύο πόντους έληξε το τελικό, με τον Μίλωνα να σφραγίζει τη νίκη και συνάμα μία ιστορική πρόκριση.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 13-25, 27-29

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Γραμματείες: Παναγιωτίδου, Τσάβου, Επόπτες: Καλαντζής, Κουκουμάκας, Τσάλεντζ ρέφερι: Θεμελής.