Μαγικός Καλαντάτζε και νίκη Ηρακλή

Φώτης Καρακούσης

Με τον Ρώσο Λεβάν Καλαντάτζε να είναι ασταμάτητος και να κερδίζει 32 πόντους, ο Ηρακλής επικράτησε της Ορεστιάδας με 3-1 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή Volley League.

Η απόκτησή του έκανε αίσθηση και θα έκανε ακόμα και τα προηγούμενα χρόνια, όταν και στο ελληνικό βόλεϊ έπεφταν λεφτά. Δεν είναι εύκολο άλλωστε να φέρεις στην χώρα μας έναν Ρώσο που να έχει κάνει μια σχετικά καλή καριέρα στην χώρα του. Ο Ηρακλής τον έφερε και ο Λεβάν Καλαντάτζε με το καλημέρα τους έδειξε πόσο καλά έκαναν.

Ο Ρώσος ήταν απολαυστικός στον αγώνα της πρεμιέρας με την Ορεστιάδα, κέρδισε 32 πόντους με το εξωπραγματικό 68% στην επίθεση και οδήγησε τους... κυανόλευκους στη νίκη με 3-1 (25-19, 25-11, 23-25, 25-15) και έδειξε με το καλημέρα πως στην καλή του μέρα απλά κανείς δεν μπορεί να τον σταματήσει.

Ο αγώνας στο όχι γεμάτο παρά τις φετινές προσδοκίες, κλειστό της Μίκρας, ο... γηραιός ήταν καλύτερος σε όλον τον αγώνα με εξαίρεση το τρίτο σετ στο οποίο οι ακρίτες αντέδρασαν και μείωσαν. Στο υπόλοιπο διάστημα οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και γιαυτό η διαφορά στα σετ ήταν τόσο μεγάλη.

Εκτός του Καλαντάτζε που όπως αναφέραμε ήταν ασταμάτητος, διψήφιο αριθμό για τους νικητές είχε και ο Ριζόπουλος που έφτασε τους 10. Για τους ηττημένους ο Μορέλο είχε 13, ο Ρεϊνάλντο 12 και ο Λουκούμι 11 αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το ένα σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-11, 23-25, 25-15) σε 93'.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 9 (8/15 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ - 20% άριστες), Καλαντάτζε 32 (23/34 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κιόσης 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 23% άριστες), Γάτσης 8 (4/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 52% υπ - 10% άριστες), Μπουράκης (λ), Πρώιος, Ηλίας, Χριστόφας.

Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Μέρτεν): Ρεϊναλντο 12 (11/27 επ, 1 άσσος), Αναστασιάδης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μορέλο 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 67% άριστες), Λουκούμι 11 (11/24 επ, 52% υπ - 30% άριστες), Καραμπαλί 8 (7/14 επ, 1 άσσος), Πεντίδης 6 (5/7 επ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 58% υπ - 29% άριστες), Οικονόμου, Ράπτης 1 (άσσος), Αντωνιάδης (33% υπ - 33% άριστες), Ιωαννίδης.

Δηλώσεις προπονητών

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Κάναμε την τρίτη συνεχόμενη νίκη μετά και τις δύο του Λιγκ Καπ και αυτό με ευχαριστεί. Μπήκαμε καλά στο πρωτάθλημα. Η πρεμιέρα πάντα έχει άγχος. Εμείς προηγηθήκαμε 2-0 σετ και πιστέψαμε πως ο αγώνας τελείωσε. Αυτό πρέπει να το βελτιώσουμε. Μετά την απώλεια του 3ου σετ ευτυχώς σοβαρευτήκαμε και πήραμε πολύ άνετα το 4ο σετ. Το μυαλό μας είναι πλέον στον επόμενο αγώνα που έρχεται πάλι εντός έδρας με τον Φοίνικα Σύρου».

O Γερμανός προπονητής της Ορεστιάδας Μίκαελ Μέρτεν είπε: «Κατά διαστήματα παίξαμε καλά αλλά ακόμα είναι πολλά που πρέπει να διορθώσουμε. Ο Ηρακλής μας πίεσε πολύ με τον διαγώνιο του και δεν είχαμε λύσεις. Αλλάξαμε διαγώνιο μόλις χθες. Η ομάδα χρειάζεται προετοιμασία και χρόνο για να μπορέσει να παίξει σύμφωνα με τις δυνατότητες της. Εχουμε στην έδρα μας τον δύσκολο αγώνα με τον ΠΑΟΚ και θέλουμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι».